Ruští ekologové slaví, Medvěděv zastavuje výstavbu nové dálnice

Ruští ekologové mají důvod k velké oslavě. Ruské úřady, které tradičně nepřejí kritickým hlasům, po měsících zareagovaly na ostré výhrady mnoha Rusů vůči projektu nové dálnice z Moskvy do Petrohradu. Prezident Dmitrij Medvěděv ho nařídil zmrazit, čímž zvrátil i rozhodnutí premiéra Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Medvěděv a Bono.jpg | Zdroj: ČTK

Medvěděv reagoval na skutečnost, že veřejnost, experti a opozice žádají dodatečnou analýzu. Nyní se v Rusku debatuje, co byl skutečný důvod.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dálnice - Medvěděv.mp3

Podle politologů se nabízí vysvětlení hned několik. Na jedné straně sílily protesty a nespokojenost lidí. Na druhé straně to mohla být snaha získat politické body. Dosud byl projekt nové dálnice výhradně tématem opozice a pro prezidenta bylo výhodné sebrat ho do své agendy a ukázat, že prezident stojí nad všemi zúčastněnými stranami.

Putin se nechal slyšet, že dálnice je potřeba a že problémy mezi rozvojem a ochranou přírody budou vždy existovat. Podle něj je projekt nezbytný pro rozvoj ekonomiky a ekologické problémy se zneužívají v konkurenčním boji a prosazování politických cílů.

Medvěděv a Putin shodně tvrdí, že spolu o projektu mluvili a že mezi nimi k žádnému rozkolu nedochází.

Ekologové slaví, ale důležité je, co se doopravdy stane. Prozatím jsou to jen slova o analýzách.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme