Ruští exportéři podplácejí více než podnikatelé z jiných zemí

Ruští exportéři mají podle organizace Transparency International tendenci častěji uplácet oficiální místa v zahraničí než podnikatelé z jiných zemí. Vyplývá to z nového průzkumu, který tato nevládní organizace provedla společně se společností Gallup International. Účastnilo se ho více než dva a půl tisíce velkých firem z 22 zemí, které patří k lídrům z hlediska exportu a přímých zahraničních investic.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Ruské firmy stojí v čele takzvaného indexu úplatkářů společně s podniky z Číny a Mexika. Naopak nejčastěji se dávání úplatků vyhýbají podnikatelé z Belgie, Kanady a Nizozemska. Podle šéfky ruské pobočky Transparency International Jeleny Panfilovové chování ruských firem v zahraničí odráží všeprostupující korupci uvnitř země.

Rusko letos kleslo ve srovnávacím žebříčku na nejnižší příčku za posledních osm let. Z hlediska oboru jsou podle průzkumu nejvíce náchylní korupčnímu jednání podnikatelé ve strojírenství, ropném a těžkém průmyslu. Na druhém - zákona dbalém - konci žebříčku stojí finanční sektor, IT průmysl a rybozpracující firmy.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme