Ruští hackeři se snažili napadnout vývojáře ukrajinského navigačního systému dělostřelectva i prezidenta

Hackerská skupina s kontakty na zdroje z ruské bezpečnosti zaútočila na 545 politiků a členů ukrajinské armády. Mezi napadenými byl také vývojář dělostřeleckého naváděcího systému. Informuje o tom agentura AP.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hackerská skupina s kontakty na zdroje z ruské bezpečnosti zaútočila na 545 politiků a členů ukrajinské armády. | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Fancy Bear, jak si hackerská skupina říká, byla obžalována z odpovědnosti za hackerský útok na několik západních vládních a bezpečnostních organizací. Hackeři se měli podílet i na ovlivňování amerických prezidentských voleb.

Společnost Secureworks, která se zabývá digitálními bezpečnostními hrozbami, analyzovala nejdůležitější soudní důkazy kvůli napojení ruských hackerů na Kreml. Připomíná také napadení 4 700 e-mailových stránek Gmail společnosti Google po celém světě.

Vedoucí analýzy Raphael Satter na svém blogu zveřejnil snímky obrazovky, které podle jeho slov ukazují seznam napadených e-mailových účtů a je mezi nimi i vývojář Jaroslav Šerstjuk známý díky ukrajinskému dělostřeleckému naváděcímu systému.

Šerstjuka v této věci agentura AP kontaktovala, ten jí však sdělil, že jeho e-mailová schránka nebyla úspěšně napadena. Dodal, že seznam útoků mohl sloužit pouze jakýsi seznam cílů.

Mezi napadenými i prezident

Kromě e-mailových účtů vývojáře se hackeři snažili dostat i ke schránkám prezidenta Petra Porošenka a jeho syna Oleksije i půl tuctu současných i bývalých ministrů, například ministra vnitra Arsena Avakova.

Na uvedeném seznamu cílů se objevil i opoziční zákonodárce Serhij Leščenko – ten  pomohl odhalit fond, který bývalý prezident Viktor Janukovič používal, aby údajně zaplatil Paula Manafora za práci politického konzultanta.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme