Ruští hackeři tvrdí, že Kreml sponzoruje agitaci ve prospěch Putina

Ruská předvolební kampaň má další skandál. Zatímco premiér Putin obviňuje opozici z napojení na Západ a jednání v ‚zájmu cizích mocností‘, kritikové přicházejí s dalšími důkazy o tom, že mnozí stoupenci premiéra Putina podporují svého muže č. 1 za peníze. Ty údajně v některých případech poskytuje dokonce samotný Kreml.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiputinovská demonstrace v centru Moskvy objektivem zpravodajky Českého rozhlasu v Ruské federaci Lenky Kabrhelové | Foto: Lenka Kabrhelová | Zdroj: Český rozhlas

Případů bylo více, některé se týkaly agitace na internetu, řada z nich souvisí i se sobotní velkou proputinovskou demonstrací, která se odehrála v Moskvě a o které úřady tvrdí, že měla více než stotisícovou účast.

Ruští novináři již během demonstrace přinesli svědectví, že někteří účastníci byli na akci donuceni a někteří přišli za peníze. Skandál zesílil poté, co si několik lidí, kterým najímatelé odmítli zaplatit, veřejně stěžovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu na Radiožurnálu mluvila moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Provládní strana všechna obvinění odmítá a naopak obviňuje opozici, že jedná za západní peníze. To demonstranti odmítají a tvrdí, že jde o nesmysl.

Skupina hackerů, která si říká Anonymní armáda tvrdí, že v případě internetové agitace ve prospěch premiéra Putina je zapojen Kreml. Skupina získala pracovní emailovou komunikaci jedné z vedoucích prokremelského mládežnického hnutí ‚Naši‘, které je spolufinancováno právě ze státních peněz.

V emailech se jasně psalo o tom, že sdružení platí lidi, kteří na internetu agitují ve prospěch premiéra Putina, zahlcují prý diskuze u kritických článků, nebo manipulují ratingy sledovanosti.

Podle internetových odborníků jde o vytvoření pozitivního obrazu premiéra Putina a přimět veřejnost věřit, že popularita premiéra Putina neklesá.

„Vyšlo také najevo, že z peněz daňových poplatníků byly zaplaceny i některé lichotivé články v řadě ruských tištěných médií, i některé kampaně, které měly působit jako občanské aktivity. Například Putinova armáda dívek, které v létě vyzývaly k podpoře premiéra jiné ženy obnaženou hrudí,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová a dodává:

„Hnutí Naši obvinění odmítá a označuje je za provokace. Není to ostatně poprvé, co se podobné obvinění objevuje.“

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme