Ruští hackeři zaútočili na americké seznamy voličů. FBI varuje před manipulací

Ruští hackeři se nabourali do registračního systému voličů v Arizoně. Případ, který se stal v červnu, vyšetřuje FBI. Úřad označil incident za závažný, na stupnici od jedné do deseti mu přiřadil číslo 8, informuje deník Washington Post. A nejedná se o ojedinělý incident, další jsou hlášeny například z Illinois.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

internet, hacker, počítač | Foto: Fotobanka Pixabay

Hackeři neohrozili celostátní systém, ukradli však data z okresu Gila County v Arizoně. Podle mluvčího arizonské státní tajemnice Matta Robertse není jasné, zda šlo o kriminálníky jednající samostaně, nebo o profesionální hackery najaté ruskou vládou.

FBI státní správu před nebezpečím kybernetických útoků na volební seznamy varovala. Narušení systému zaznamenali v červenci i úředníci v Illionis, k úniku dat ale nedošlo. „Šlo o vysoce sofistikovaný útok, s největší pravděpodobností z ciziny,“ řekl k incidentu Kyle Thomas, který má v Illinois na starost volební registrační systém.

Deník Washington Post upozorňuje na to, že státy jako Rusko či Čína by mohly hackerskými zásahy v seznamech voličů narušit legitimitu amerických voleb.

Kybernetických útoků v období před prezidentskými volbami už bylo víc a americká média o nich mluví v poslední době často. Nedávno proběhl pokus o napadení deníku New York Times. Za útokem tehdy podle CNN pravděpodobně stáli hackeři napojení na ruské tajné služby, tvrdila televize CNN s odvoláním na zdroje z amerických úřadů.

Červencový sjezd demokratů, který potvrdil nominaci Hillary Clintonové do boje o Bílý dům, poznamenala aféra úniku e-mailů stranického vedení. E-maily údajně obsahovaly důkazy o podpoře Clintonové na úkor jejího soupeře z primárek Bernieho Sanderse.

Podle strany za zveřejněním e-mailů stálo Rusko. O útoku na stranické servery informovala Demokratická strana už v dubnu, a najatá soukromá bezpečnostní agentura prý tehdy objevila v akci hackerů jasnou ruskou stopu. Rusko odpovědnost za únik odmítlo.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme