Ruští islamisté chtějí půlměsíc na federální vlajce

Žlutá dvouhlavá orlice na červeném poli Obyvatelé Ruské federace se se svým státním znakem - žlutou dvouhlavou orlicí - sžívají relativně nedlouhých 20 let. Nový symbol reprezentuje zemi teprve od rozpadu Sovětského svazu, a mohl by se znovu změnit. Aspoň to žádají ruští muslimští duchovní, podle nichž by znak měl reprezentovat i muslimskou menšinu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská komunita v Antalyi

Ruská komunita v Antalyi | Foto: Julie Urbišová

Ke změně státního znaku Ruské federace vyzývá jeden z nejvyšších ruských islámských duchovních. Jak Talgat Tadžuddin podotkl v deníku Moskovskie Novosti, v Rusku žije 20 miliónů muslimů, což je 18 procent všech obyvatel, a tomu by se státní znak měl uzpůsobit.

Státní znak, který kopíruje tvar carského erbu z dob Petra Velikého, zdobí tři klasické kříže. Jeden z nich, který je součástí koruny nad hlavami žlutého orla, by podle něj měl proto nahradit muslimský půlměsíc. Druhý pak jako symbol pravoslaví ruský ortodoxní kříž.

Podle duchovního by to bylo logické a správné rozhodnutí. Návrh už podle svých slov poslal premiéru Vladimiru Putinovi a předvedl ho i prezidentu Dmitriji Medvěděvovi.

Talgat Tadžuddin stojí v čele Ústřední duchovní rady muslimů, jedné ze tří regionálních organizací, které spravují otázky islámu v Rusku. Ruští heraldici jeho návrh odmítají s tím, že nepochopil použitou symboliku. Kříže podle nich zná i muslimská tradice, a tudíž je není třeba měnit.

Proti nápadu se postavila i ruská ortodoxní církev. Představitelé ruské židovské obce pak ironicky poznamenávají, že lingvisté registrují v zemi celkem 136 různých jazyků, z nichž mnohé balancují na pokraji vymření. Proto by orel na státním znaku rovnou mohl dostat namísto stávajících dvou hlav 136, aby reprezentoval skutečně všechny menšiny, které v Ruské federaci žijí.

Lenka Kabrhelová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme