Ruští ministři zahraničí a obrany dokončují v Egyptě kontrakt na dodávky zbraní

V Káhiře se schyluje k podepsání historických zbrojních kontraktů v hodnotě dvou miliard dolarů. Egypťané tam už druhý den jednali s ruskými ministry zahraničí a obrany o dodávkách zbraní a možnosti vybudování námořní základny. Ruské zbraně mají být pro Egypt náhradou za pozastavenou americkou vojenskou pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský ministr zahraničí Nabíl Fahmí (vpravo) se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem po jejich dnešním setkání v Káhiře | Zdroj: ČTK

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a ministr obrany Sergej Šojgu zároveň připravují v Káhiře půdu pro návštěvu prezidenta Vladimira Putina.

„Egypt je naším strategickým partnerem a klíčovou zemí blízkovýchodního regionu. Máme zájem na tom, aby byl stabilním, prosperujícím a demokratickým státem," prohlásil už dříve Lavrov.

Přehrát

00:00 / 00:00

Více informací o historickém kontraktu mezi Egyptem a Ruskem zjišťoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Ruští ministři jednají v Káhiře mimo jiné s ministrem obrany generálem Abd al-Fatáhem Sísím, který počátkem července ukončil vládnutí prezidenta Muhammada Mursího.

Právě Mursího sesazení stojí za ochlazením americko-egyptských vztahů. Rusko se teď snaží Američany nahradit. Zájem má mimo jiné o námořní základnu v některém z egyptských přístavů.

Egyptský ministr zahraničí Nabíl Fahmí ale odmítá, že by jeho země měnila orientaci směrem k Rusku. „Usilujeme o oživení našich vztahů, které mezi námi sice existovaly už dříve, ale my je teď chceme reaktivovat."

„Nechceme Ruskem nikoho nahrazovat. Význam Ruska je ostatně mnohem větší, než aby bylo pouhou něčí náhražkou. Snažíme se, aby nové vztahy s Ruskem přinesly Egyptu něco pozitivního,“ řekl po setkání s Lavrovem.

Vojenský kontrakt mezi Egyptem a Ruskem má zahrnovat dodávku vrtulníků, stíhaček MiG-29 nebo protiraketových systémů, které mají mimo jiné chránit také Suezský průplav. Ten v neděli oslaví výročí svého otevření v roce 1869.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme