Ruští motorkáři pokračují ve své jízdě. Dorazit by měli k polským hranicím

Ruští motorkáři včetně kontroverzních Nočních vlků pokračují ve své cestě z Moskvy do Berlína. Chtějí tak připomenout 70 let od konce války v Evropě. Dnes by měli dorazit na polskou hranici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční vlci při zastávce v Bělorusku | Zdroj: Reuters

Nevelká skupina ruských motorkářů navštívila pietní místa zločinů druhé světové války - ruskou Katyň a běloruskou Chatyň, a také dějiště velkých bitev u Smolensku a Minsku.

Dnes dorazí do Brestu, odkud měli podle původních plánů pokračovat do Polska, Česka, Rakouska a Německa.

Polsko ale členům klubu Nočních vlků na poslední chvíli anulovalo schengenská víza se zdůvodněním, že je žadatelé získali podvodem. Do Polska se ale dostala jiná skupina Nočních vlků, a to z Kaliningradské oblasti.

Noční vlci chtějí během cesty a v Berlíně, kam chtějí přijet 9. května, uctít památku rudoarmějců, kteří padli při osvobozování Evropy na konci 2. světové války, před 70 lety. Projet chtějí Běloruskem, Polskem, Českou republikou, Slovenskem, Rakouskem a nakonec Německem.

Noční vlci jsou největší motorkářskou skupinu v Rusku. Klub vznikl na konci 80. let a v současnosti má asi pět tisíc členů.

Nočním vlkům se také přezdívá armáda Vladimira Putina. Na Krymu třeba pomáhali rozhánět proukrajinské demonstrace. Putin také několikrát jejich akce podpořil. S klubem spolupracoval třeba v rámci prezidentské kampaně v roce 2011.

Spekuluje se také o tom, že ruská vláda v minulosti pomohla s financováním motorkářského klubu.

Plánovaná trasa jízdy ruského motorkářského klubu Noční vlci | Foto: ČTK

Martin Dorazín, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme