Ruští muslimové protestují proti útlaku Rohingů v Barmě. Podle Kadyrova je tamní režim 'satanský'

V Moskvě, Čečensku a Tatarstánu protestují ruští muslimové proti údajné genocidě muslimské menšiny v Barmě. Do čela protestů se postavil kontroverzní čečenský vůdce Ramzan Kadyrov. Pohrozil rozchodem s Ruskem, pokud bude Moskva podporovat barmský režim.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastavte genocidu Rohingů – požadavek na jednom z transparentů na demonstraci v Čečensku | Foto: Said Tsarnayev | Zdroj: Reuters

Ramzan Kadyrov si ve svém videoblogu postěžoval, že ruská média a politici věnují pozornost teroristickým útokům v Evropě, ale útlak muslimů v Barmě je nezajímá. Barmský režim nazval satanským a řekl, on sám by tam hodil jadernou bombu.

Barmští Rohingové čelí násilnostem. Bylo vypáleno přes dva tisíce domů, zemřely stovky lidí

Číst článek

V Moskvě v pondělí a v neděli a před barmským velvyslanectvím protestovaly stovky muslimů. V čečenském hlavním městě Grozném se podle tamní policie shromáždil milion lidí solidárních s muslimy v Barmě.

V převážně buddhistické Barmě jsou Rohingové považováni za nelegální přistěhovalce ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace. Před násilím dlouhodobě prchají z Barmy do Bangladéše dlouhodobě. OSN viní barmskou armádu ze znásilňování, plenění a zabíjení civilistů v Rakhinském státě a ze snah o etnickou čistku v zemi.

Demonstrace na podporu Rohingů v hlavním městě Čečenska | Foto: Said Tsarnayev | Zdroj: Reuters

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme