Ruští námořníci nemůžou na palubu lodi Vladivostok. Rusku ji měla dodat Francie

Napětí kolem dodávky vrtulníkové lodi Vladivostok Francií stoupá. Ruským námořníkům ve francouzském městě Saint Nazaire zakázali přístup na palubu plavidla. Až dosud se námořníci mohli s lodí seznamovat a připravovat na její převzetí bez ohledu na odklad dodávky. Podle francouzských komentátorů může tento krok souviset s ultimátem Ruska, které požaduje, aby Paříž dodala loď do konce měsíce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští námořníci dorazili do francouzského přístavu Saint-Nazaire

Ruští námořníci dorazili do francouzského přístavu Saint-Nazaire | Zdroj: Reuters

Francouzský prezident François Hollande oficiálně nereagoval, pouze naznačil, že podobné ultimativní požadavky nebudou mít na jeho rozhodnutí vliv.

„Mé rozhodnutí nebude ovlivněno žádným tlakem, bez ohledu na to, odkud přichází. Rozhodující jsou dvě kritéria - zájem Francie a všechny okolnosti související s vývojem na Ukrajině,“ řekl Hollande.

Na pomoc mu přispěchal i premiér Manuel Valls.

„Pozice Francie je známá. Současná situace nám nedává možnost, abychom vrtulníkovou loď Rusku předali,“ prohlásil Valls.

Čtyři stovky ruských námořníků zatím zůstávají v okolí Saint Nazaire bez ohledu na zákaz přístupu na loď, několik tisíc pracovníků loděnic pak čeká s napětím na rozhodnutí Hollanda týkající se stavby druhé lodi typu Mistral, určené rovněž Rusku.

O loď Vladivostok už projevila zájem Kanada a o další Mistraly Indie.

Jan Šmíd, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme