Vraždu ruských novinářů ve Středoafrické republice zřejmě plánovali, tvrdí Deutsche Welle

Ve Středoafrické republice zemřeli tři ruští novináři. V zemi údajně sbírali informace o ruské polovojenské organizaci a jejich vraždu pravděpodobně někdo naplánoval. Podle serveru Deutsche Welle tomu nasvědčuje způsob, jak novináři přišli o život.

Bangui/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květy na památku trojice zavražděných novinářů v Moskvě | Foto: Sergei Savostyanov/TASS | Zdroj: Profimedia

Útok bez jakýchkoli šrámů přežil řidič auta, kterého si novináři najali na cestu z města Sibut. Z něj vyrazili v pondělí kolem sedmé hodiny večer a zhruba po 20 kilometrech jízdy jim cestu zatarasila asi desítka maskovaných mužů. Podle městského úředníka Marcelina Yoyi měli všichni únosci turbany a mluvili pouze arabsky. Tak mu to alespoň řekl přímo řidič, kterému se podařilo utéct a o přepadení informovat úřady. Maskovaní muži pak novináře údajně zabili přímo na místě.

Ve Středoafrické republice zabili tři novináře, natáčeli o žoldnéřích působících na Ukrajině a v Sýrii

Číst článek

Jak píše server Deutsche Welle, zabití muži u sebe měli novinářské průkazy. Nicméně mluvčí středoafrické vlády Ange Maxime Kazagui vyloučil, že by v posledních týdnech úřady udělily novinářskou akreditaci nějakému mediálnímu týmu z Ruska. Ruská agentura TASS tvrdí, že dva ze zabitých mužů měli novinářské průkazy listu Izvestija. A server Mediazona uveřejnil jména všech tří obětí - o život údajně přišel novinář Orchan Dzhemal, kameraman Kirill Radchenko a producent Alexander Rastorguev.

Wagnerova společnost

Podle nezávislé televize Dožď sbírali záběry na dokumentární snímek. Ten se měl zabývat polovojenskou Wagnerovou společností, konkrétněji životem žoldnéřů najatých organizací pro působení ve Středoafrické republice.

Wagnerova soukromá vojenská společnost nasadila nájemné vojáky do bojů proti rebelům mimo jiné v Sýrii či na východě Ukrajiny. Kvůli tomu ji Spojené státy přidaly na seznam subjektů, na které se vztahují proti-ruské sankce. Wagnerovu společnost taky zejména anglosaská média propojují s ruským oligarchou Jevgenijem Prigožinem.

Novináři se snažili objasnit, jaký může mít ruská organizace vliv ve Středoafrické republice. Moskva totiž od začátku tohoto roku začala do africké země posílat vojenské školitele, dodala místní armádě zbraně a údajně zajišťuje bezpečnost prezidenta Faustina-Archangea Touadéry, jehož bezpečnostní poradce je z Ruska.

Moskva to všechno dělá s posvěcením OSN. Ta v prosinci rozhodla o zrušení embarga na dovoz ruských zbraní do Středoafrické republiky s cílem posílit středoafrickou armádu, která se od roku 2013 potýká s útoky ozbrojených rebelů. Jak ale varují někteří analytici, Moskva tuto příležitost využívá především k tomu, aby posílila svůj vliv ve Středoafrické republice. Země je totiž bohatá na suroviny, jako jsou diamanty, zlato, uran či dřevo.

Ministerstvo zahraničí se podle agentury Interfax snaží ověřit totožnost mužů. Pomáhá jim v tom Centrum Michaila Chodorkovského pro investigativní žurnalistiku, které potvrdilo, že zabití novináři s ním spolupracovali. Nejmenovaný zdroj ze středoafrické policie ruské agentuře Interfax sdělil, že několikanásobná vražda byla pravděpodobně důsledkem ozbrojeného přepadení.

Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme