Ruští ochránci lidských práv žádají urychlené vyšetření vražd aktivistů v Čečensku

Ruští ochránci lidských práv žádají úřady o urychlené vyšetření vražd aktivistů v Čečensku. Představitelé organizací hájících lidská práva se sešli v Moskvě 40 dní poté, co neznámí ozbrojenci unesli a zavraždili přední aktivistku Natálii Estěmirovovou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čečensko

Zároveň znovu vyzvali k rezignaci čečenského prezidenta Ramzana Kadyrova.

Jak Českému rozhlasu řekla šéfka moskevské pobočky organizace Human Rights Watch Allison Gill, přímou zodpovědnost za zhoršující se bezpečnostní podmínky v severokavkazské republice nese Kreml a jím dosazený prezident Čečenska Ramzan Kadyrov.

Čečenský prezident známé aktivistce podle svědků několikrát vyhrožoval a označoval ji za svého osobního nepřítele.

Kadyrov ale svůj podíl na vraždě ruské novinářky rezolutně popírá a chce například organizaci Memorial, pro kterou Estěmirovová prcovala a která ho jako první obvinila, pohnat před soud, aby - jak tvrdí - očistil své jméno od nactiutrhání. Jeho právník už ruské agentuře Interfax potvrdil, že připravuje žalobu, a vyjádřil také přesvědčení, že případ u soudu vyhraje.

Čečenský předák se zároveň před časem telefonicky spojil s pracovníky nevládního sdružení a znovu jim sliboval, že se zasadí o dopadení skutečných vrahů.

Právě na četné případy porušování lidských práv ze strany jemu podřízených bezpečnostních sil upozorňovala zavražděná Natálie Estěmirovová. On sám ale kritiku odmítá. Neočekávanou návštěvou Čečenska včera znovu podpořil místního lídra i ruský premiér Vladimir Putin.

Přečtěte si také:
Čečenský prezident odmítl zodpovědnost za vraždu Natálie Estěmirovové
Za vraždu N. Estěmirovové je podle nevládních organizací zodpovědný čečenský prezident
V Rusku došlo k dalšímu brutálnímu útoku na novináře
Generální prokuratura se odvolala proti verdiktu v případu vraždy Politkovské
Ruský soud osvobodil tři muže obžalované z podílu na vraždě Politkovské

Lenka Kabrhelová, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme