Jsou blízcí Kremlu a vlastní portugalské pasy. Cesta ruských oligarchů k občanství Evropské unie

Je na sankčních seznamech a zároveň figuruje na vrcholu žebříčku nejbohatších Portugalců. Ruský oligarcha Roman Abramovič využil práva pro sefardské Židy, díky kterému získal portugalské občanství. Vedle něho si takto portugalský pas zajistil i další miliardář Andrej Rappoport. Kromě nich na schválení své žádosti čekají další tři oligarchové. Kontroverze provází i samotný proces schvalování jejich žádostí.

Tento článek je více než rok starý.

Lisabon Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Abramovič

Roman Abramovič | Zdroj: Profimedia

Portugalsko a Španělsko nabídlo před několika lety potomkům sefardských Židů občanství za to, že byli jejich předkové před více než 500 lety vyhnání z pyrenejského poloostrova. Španělsko požadovalo od žadatelů kromě doložení dokumentů, že jsou opravdu potomci sefardkých Židů, také složení zkoušky. Portugalci zvolili mírnější přístup a získání občanství v rámci tohoto zákonu nebylo podmíněné téměř ničím kromě doložení potřebných dokumentů.

„V roce 2014 přijalo Španělsko zákon, že tito vyhnaní Židé budou moci získat španělské občanství. Tento zákon o rok později implementovalo také Portugalsko. Už v ten okamžik se zde objevily dvě odlišné cesty. Zatímco Španělsko stanovilo jasný termín sběru žádostí o získání španělského občanství na rok 2019, Portugalsko žádný ‚deadline‘ pro podávání přihlášek o občanství nedalo,“ popsal pro server iROZHLAS.cz politolog z Mendelovy univerzity v Brně Martin Petlach.

Žadatelé o portugalské občanství nemuseli absolvovat ani jazykový test, přesto jim země pas udělila a nyní mají mimo jiné možnost hlasovat ve volbách jako běžní občané.

Andrej Rappoport | Zdroj: Profimedia

Potomci vyhnaných Židů jsou však i někteří oligarchové blízcí kremelskému režimu. Andrej Rappoport získal portugalské občanství koncem roku 2019. Jak uvádí El País, oligarcha původem z Ukrajiny dříve předsedal Alfa-Bank, jedné z největších ruských soukromých bank.

Poté odešel do energetického sektoru a stal se předsedou federální distribuční společnosti vlastněné státem. Rappoport je také blízkým člověkem Michaila Chodorkovského a Michaila Fridmana, který mimo jiné spoluzakládal Alfa-Bank. Kromě Portugalska mu občanství dříve udělil i Kypr.

Druhým oligarchou, který si tímto způsobem stal občanem Evropské unie, je Roman Abramovič, který kromě toho disponuje i ruským a izraelským pasem. Bývalý vlastník Chelsea, který měl v plánu získat i britské občanství, obdržel na základě práva pro sefardské Židy portugalský pas v roce 2021, což z něj udělalo nejbohatšího Portugalce.

Nejznámější oligarcha plný tajemství. Abramovič byl blízký Jelcinovi i Putinovi, proslul díky Chelsea

Číst článek

Jak dříve popsal server iROZHLAS.cz, Abramovič díky svým vztahům s bývalým ruským prezidentem Borisem Jelcinem mohl zprivatizovat, podle zjištění BBC za velmi výhodných podmínek, ruské státní ropné podniky a vytvořit společnost Sibněft, aby ji o deset let později prodal státnímu Gazpromu.

Oligarcha vlastní také téměř třetinový podíl britského nadnárodního ocelářského gigantu Evraz. Společně se svými obchodními partnery ovládají většinový podíl firmy.

Přestože byl Rappoport první oligarcha, který se takto dostal k portugalskému občanství, podle Petlacha to byl právě až případ Romana Abramoviče, který vyvolal silnější vlnu nevole mezi Portugalci i evropskými politiky a komentátory.

K případu se vyjádřila i ředitelka portugalské Transparency International Susana Coroado. „Je zřejmé, že občanství není možné člověku jen tak vzít. Proto o něj oligarchové tak usilují, poskytuje vysokou úroveň ochrany. Proto by nemělo být ‚na prodej‘,“ uvedla dříve pro Reuters.

Portugalsko kritizoval i ruské opozičník Alexej Navalnyj, který upozornil na to, že člověk blízký Kremlu získal občanství členské země NATO.

Zakladatel portugalské odnože Transparency International João Batalha začátkem tohoto roku uvedl, že „vše nasvědčuje tomu, že za dobře míněným zákonem byla zřízena tzv. ‚pasová‘ mafie“.

Cesta k občanství EU

Podle oficiálních zdrojů jsou Rappoport a Abramovič jediní ruští oligarchové, kteří portugalský pas doposud získali. Portugalské úřady momentálně přezkoumávají žádosti o občanství dalších tří ruských oligarchů.

Prvním z nich je rusko-izraelský „diamantový král“ Lev Leviev, který, jak uvádí Forbes, zbohatl díky podkopávání diamantového kartelu De Beers a uzavírání vlastních dohod se zeměmi, které produkují diamanty, jako jsou Angola nebo Rusko. Leviev má, stejně jako Abramovič, izraelské občanství.

Lev Leviev | Zdroj: Profimedia

Vedle něj stojí v pořadníku na občanství i God Nisanov, rusko-ázerbajdžánský developerský magnát, který je předsedou Kyjevského náměstí (Kievskaya Square), největšího komerčního realitního holdingu v Rusku.

Nezávislý ruský server Meduza minulý rok popsal, s odkazem na zjištění investigativního media Proekt, že Nisanov je také blízkým přítelem Sergeje Naryškina, ředitele ruské Služby vnější rozvědky, která je hlavní zpravodajskou agenturou v Rusku.

Posledním ze tří čekajících oligarchů je podle serveru Público Gavril Jušvajev, který kromě spoluzaložení společnosti Trinity vlastnící jedno z prvních moskevských kasin investoval do firmy Wimm-Bill-Dann, která je dnes jedním z největší producentů mléčných výrobků v Evropě.

Jušvajev má ale na rozdíl od Nisanova a Levieva záznam v trestním rejstříku. Oligarcha si v 80. letech odpykal devět let za loupež v trestaneckém táboře. Politolog Petlach rovněž dodává, že Jušvajeva komentátoři a investigativní novináři spojují i s organizovaným zločinem ve východní Evropě.

Server Público přišel letos v létě se zjištěním, že je Jušvajev podle speciální jednotky španělské civilní gardy (UCE2) součástí skupiny spojené s praním špinavých peněz, do které jsou zapojení další ruští bankéři, podnikatelé a politici.

Zda zmínění oligarchové portugalské pasy dostanou, není podle Petlacha momentálně jasné, vyloučit se to ale také nedá. „Je to dáno tím, že aktuálně v Portugalsku dochází ke zpřísňování celého procesu samotné naturalizace a prozatím přesné podmínky nejsou veřejně známé,“ uvedl politolog.

God Nisanov | Zdroj: Profimedia

Portugalsko tato pravidla zpřísnilo letos na jaře. Jak uvádí Público, žadatelé o portugalský pas na základě práva pro sefardské Židy budou muset nyní prokázat určitou vazbu k zemi, jedná se například o dědictví v Portugalsku nebo pravidelné návštěvy země.

Není ale jasné, kdy přesně ale nová pravidla začnou platit. Změny navíc nebudou retroaktivní, to znamená, že Abramovič ani Rappoport o něj kvůli zpřísnění nepřijdou.

Západní sankce

Situace se změnila poté, co Kreml zahájil agresi proti Ukrajině. Lidé blízcí Putinově režimu se najednou octli na sankčních seznamech. Jedním z nich je Abramovič, na kterého uvalilo podle magazínu Forbes sankce Spojené Království, Kanada, Evropská unie, Austrálie a Švýcarsko.

Kromě něho se na sankčních seznamech, Velké Británie nebo Spojených států, objevil i Nisanov. Na rozdíl od nich se Rappoport, Leviev a Jušvajev západním sankcím zatím vyhnuli.

Portugalský ministr zahraničí Augusto Santos Silva k situaci prohlásil, že pokud na někoho budou uvaleny sankce, budou platit i pro portugalské občany. Přesto jim ale portugalské úřady občanství zatím nevzali.

‚Králové státních zakázek‘ Rotenbergové. Trénovali s Putinem judo, teď staví infrastrukturu v Rusku

Číst článek

„Portugalská strana letos v březnu nejprve deklarovala, že nemůže občanství Abramovičovi odebrat, nicméně může změnit jeho status. Zda je možné odebrat samotné portugalské občanství je aktuálně předmětem debat ústavních právníků. Jestli se tak ovšem stane, není prozatím jisté,“ komentoval situaci Petlach.

Dodává, že od ledna tohoto roku, tedy ještě před ruským vpádem na Ukrajinu, zahájilo Portugalsko po velké kritice ze stran nevládních organizací, politiků i novinářů již druhé disciplinární vyšetřování v případu portugalského občanství Abramoviče.

Rabín v problémech

S případy udělování portugalského občanství ruským oligarchům je často spojováno centrum Židovské komunity v Portu, které je známé svým laxnějším přístupem při schvalování těchto žádostí, než druhé centrum Židovské komunity v Lisabonu.

Kontroverze se objevily také kolem osoby rabína a představitele Židovské komunity v Portu Daniela Litvaka. Ten je společně s advokátem Joãem Franciscem Almeidou Garrettem stíhaný za falsifikaci dokumentů, praní špinavých peněz a korupci. Litvak je totiž v rámci portské Židovské komunity odpovědný za vydávání certifikátů pro potomky sefardských Židů.

Podle informací CNN měl také rabín na portugalských, ale hlavně izraelských účtech uloženo přes tři miliony eur.

Server Expresso také dříve upozornil na to, že kurátor Muzea Holocaustu v Portu Hugo Miguel Vaz napsal na Abramovičovu stránku na Wikipedii, že muzeum financoval, což, jak se později ukázalo, nebyla pravda.

Podle serveru kurátor upravoval stránku ve prospěch Abramoviče několikrát. Otázky vyvolává i fakt, že se informace o tom, že předky Abramoviče jsou sefardští Židé, objevila na stránce jen několik hodin poté, co portugalský tisk oznámil, že ruský magnát občanství obdržel.

Klára Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme