U arménských hranic s Ázerbájdžánem se rozmístili ruští pohraničníci. Situace je neklidná od května

V arménské oblasti Tavuš, která hraničí s Ázerbájdžánem, byla rozmístěna ruská pohraniční stráž. Podle ruských tiskových agentur to ve čtvrtek oznámilo arménské ministerstvo obrany. Premiér Nikol Pašinjan už dříve navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají boje.

Jerevan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U arménské hranice s Ázerbájdžánem je ruská stráž (ilustrační foto) | Foto: Artem Mikryukov | Zdroj: Reuters

Ve čtvrtek přijal v souvislosti s děním na arménsko-ázerbájdžánské hranici ministr obrany Arménie Aršak Karapetijan generála ruských mírových sil Rustama Muradova.

Situace na hranicích mezi Arménií a Ázerbájdžánem je neklidná od 12. května, poznamenala agentura TASS. Podle ní tehdy arménská armáda uvedla, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se snaží v jedné z pohraničních oblastí „upravit hranici“. Od té doby obě strany pravidelně hlásí přeshraniční incidenty.

Minulý týden se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, po níž Baku hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět zraněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří.

Šestitýdenní válka

Arménie loni svedla s Ázerbájdžánem od září do listopadu šestitýdenní válku o Náhorní Karabach. Boje ukončila dohoda, kterou zprostředkovalo Rusko. 

‚Mám fotky, jak mi Turci chodí po zahradě.‘ Domů se nevrátily tisíce uprchlíků z Náhorního Karabachu

Číst článek

V arménských rukou sice zůstala většina Náhorního Karabachu, ovládnutého tamními arménskými separatisty na přelomu 80. a 90. let, Ázerbájdžán si ale připsal významné územní zisky.

V Arménii kvůli dohodě s Ázerbájdžánem vypukly protivládní protesty. Šestitýdenní válka tak v zemi vyvolala politickou krizi, která vyústila v předčasné volby. Premiér Nikol Pašinjan v nich ale obhájil svou pozici

V souvislosti s konfliktem na podzim roku 2020 přišlo o život podle úřadů více než pět tisíc obětí. Doposud je i několik měsíců poté mnoho lidí nezvěstných

Napětí mezi oběma bývalými sovětskými republikami na Kavkaze zůstává značné a na společných hranicích pravidelně dochází ke střetům. To vyvolává obavy z obnovení konfliktu.

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme