Ruští poslanci mají nárok na levnější léky a zdravotní pomůcky zdarma, nařídil Putin

Poslanci ruské Státní dumy a vysocí státní úředníci mají právo na bezplatné nebo zlevněné léky a zdravotní pomůcky. Vyplývá to z výnosu prezidenta Vladimira Putina. Podle odborníků, kterých se ptala redakce listu Izvestija, toto opatření přijde ruský státní rozpočet na miliardy rublů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní duma v Moskvě | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Seznam lidí, kterých se má zvýhodnění týkat, je dlouhý. Jde o poslance Státní dumy, senátory, pracovníky administrativy prezidenta, federální ministry, pracovníky aparátu vlády a další. Celkem jde o desetitisíce lidí a bude jich ještě víc.

Tyto výhody mohli dosud využívat hlavně lidé, kteří měli zásluhy o Rusko. Například veteráni tzv. vlastenecké války, kterých už není mnoho.

Dále ti, kteří přežili blokádu v obleženém Leningradu, z novějších například likvidátoři havárie z Černobylu a pracovníci složek ministerstva vnitra.

Dosud stálo opatření 30 miliard rublů ročně, teď to bude minimálně o 10 miliard víc. Kvůli propadu ruské ekonomiky se přitom mají výdaje z rozpočtu – kromě těch na zbrojení – krátit.

„Výhoda pro velmi majetné lidi přichází ve chvíli, kdy se nedaří indexovat penze a sociální dávky. Určitě to vyvolá mezi lidmi velkou nevoli. Ale Putin si potřebuje lidi, kteří patří k jeho nejbližším, nějak předcházet,“ vysvětluje komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák.

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme