Ruští poslanci plánují přísnější dohled nad internetem. Chtějí hlídat a blokovat krátké zprávy

Ruští poslanci chtějí víc kontrolovat obsah sociálních sítí. Projednávají proto návrh, který zpravodajským službám umožní sledovat krátké zprávy a případně je blokovat. Pokud parlament zákon do prázdnin přijme, začne platit už od ledna příštího roku.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozor na falešné profily vašich přátel na Facebooku (ilustrační foto) | Foto: zdroj: Flickr.com, Attribution 2.0 Generic (CC BY 2.0) (CC BY 2.0)

Ruští poslanci připravují další kroky ke kontrole internetu. Navrhují, aby operátoři tzv. messengerů museli na pokyn Federální bezpečnostní služby nebo Úřadu pro dohled nad médii zablokovat komunikaci v případě, že by šlo o hromadné rozesílání výzev k akcím, které porušují ruské zákony.

To se týká hlavně organizátorů nepovolených mítinků opozice. Poslanci ale návrh zákona zdůvodnili hlavně ochranou před terorismem a extrémismem.

Odborníci upozorňují, že naplnit takový zákon bude složité v případě, kdy uživatelé komunikují prostřednictvím zahraničních messengerů. Poradce prezidenta pro internet German Klimenko uvedl, že zákon je nutné ještě dopracovat.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme