Ruští poslanci podpořili návrh na prodloužení funkčního období prezidenta

Ruští poslanci podpořili v prvním čtení zákon prodlužující funkční období prezidenta ze čtyř na šest let. Zároveň rozšířili mandát na pět let i členům Státní dumy. Návrh předložil teprve před týdnem současný prezident Dmitrij Medveděv. Zesílil tak spekulace, že by se do křesla hlavy státu mohl vrátit jeho předchůdce, současný ruský premiér Vladimir Putin. Ten už se v letošních volbách nemohl o prezidentskou funkci znovu ucházet, protože ruská ústava povoluje zastávat prezidentský post pouze dvě funkční období za sebou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kreml

Kreml | Foto: Petr Jansa

Změna ústavního zákona prošla v prvním čtení Státní dumou hladce - pro bylo 388 poslanců, proti 58. Do druhého a třetího čtení půjde návrh příští týden, pak ho ještě musí posvětit horní komora parlamentu. Vzhledem k tomu, že v obou shromážděních drží většinu vládní strana Jednotné Rusko, se komplikace neočekávají.

Funkčního období současného prezidenta se změny ústavy nedotknou. Mnozí političtí komentátoři mají za to, že byly ušity na tělo Vladimiru Putinovi. Ten by se podle některých spekulací mohl do čela Ruska vrátit mnohem dříve než po řádných volbách v roce 2012 a také na mnohem déle.

Sám premiér to ale odmítá. Podle něj nová legislativa nemá osobní rozměr a jejím cílem je upevnit rozvoj demokracie v Rusku.

Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme