Ruští poslanci schválili prodloužení prezidentského mandátu

Příští ruský prezident bude pravděpodobně u moci šest let. Prodloužení mandátu o dva roky odsouhlasili spolu s dalšími změnami v ústavě ruští poslanci. Tento narychlo připravený a schválený návrh má podle kritiků Kremlu jediný cíl - návrat současného premiéra Vladimira Putina do prezidentského úřadu v co nejkratší možné době.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin | Foto: Presidential Press and Information Office

Už dříve se objevily spekulace, že by současný prezident Dmitrij Medveděv mohl vyhlásit volby hlavy státu už příští rok. Podle komentátora Českého rozhlasu 6 Libora Dvořáka k podobným úvahám nahrává právě rychlost schvalování změn.

"Není žádná důvod k chvatu, když byl Medveděv teprve zvolen. Ten chvat může mít jediný důvod, a to je ten, že Medveděv z jakéhokoliv důvodu odstoupí z úřadu a vytvoří se tak cesta pro návrat Vladimira Putina, což je pro něj zajímavé i z toho důvodu, že dnes jako šéf exekutivy má všechny ekonomické starosti na krku a jistě se takového břemene rád zbaví," míní Dvořák.

Pro změny, které vstoupí v platnost po příštích volbách, dnes hlasovalo 392 poslanců Státní dumy, zatímco 57 opozičních komunistů bylo proti. K prodloužení mandátu ruského prezidenta je ještě zapotřebí souhlasu horní komory parlamentu, Rady federace, a regionálních sněmů, kde ale také dominuje Putinova strana Jednotné Rusko. Podle médií má tedy vše být završeno do konce roku.

Řádné prezidentské volby se mají v Rusku konat v roce 2012, parlamentní o rok dříve. V případě odstoupení Medveděva a předčasných voleb by Putin jako nejpopulárnější ruský politik zřejmě bez problémů vyhrál. V prezidentském úřadu by pak za nových podmínek mohl ve dvou obdobích setrvat celkem dvanáct let. Sám Putin ale zatím tento scénář vylučuje. Podle něj nová legislativa nemá osobní rozměr a jejím cílem je upevnit rozvoj demokracie v Rusku.

Martin Hromádka, Ondřej Himmer, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme