Ruští senátoři žádají Putina o sankce vůči Polsku. Mají být odvetou za bourání sovětských pomníků

Horní komora ruského parlamentu – Rada federace – vyzvala prezidenta Vladimira Putina, aby na Polsko uvalil zvláštní sankce. Ruští senátoři tak chtějí potrestat Varšavu za rozhodnutí odstranit z veřejných míst na 500 pomníků rudoarmějcům.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pomník Rudé armády ve Varšavě | Foto: Mateusz Opasiński | Zdroj: Wikimedia Commons

Senátoři žádají prezidenta Vladimira Putina, aby Rusko omezilo dvoustranné vztahy s Polskem, zastavilo některé projekty spolupráce a zavedlo personální sankce proti těm poslancům polského parlamentu, kteří hlasovali pro demontáž pomníků Rudé armádě.

Rusko ostře odsoudilo polský zákon o odstranění pomníků rudoarmějců

Číst článek

Senátoři to označili za hanebný pokus přepisovat historii a urážku padlých sovětských vojáků, kteří Polsko osvobodili od nacistů. Dmitrij Pěskov, mluvčí Vladimira Putina, uvedl, že prezident zatím kárná opatření proti Polsku nepřijal.

Novela polského zákona o dekomunizaci země přikazuje odstranění pomníků Rudé armádě a jejím vojákům, s výjimkou těch, které stojí na hřbitovech nebo na neveřejných místech. Polští poslanci přijali zákon přesně v den výročí napadení Sovětského svazu hitlerovským Německem, tedy 22. června.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme