Ruští hackeři se vydávali za členy Islámského státu a vyhrožovali manželkám amerických vojáků

Ruští hackeři se údajně vydávali za členy takzvaného Islámského státu a vyhrožovali manželkám amerických vojáků, informovala agentura AP. Podle ní je cílem hackerů bylo údajně posílení nenávisti vůči muslimům v Americe, za akci je údajně zodpovědná stejná skupina, která je podezřelá z ovlivňování amerických voleb.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Anna Kottová

Američanky na twitteru psaly o životě manželek nasazených vojáků. Začátkem roku 2015 dostaly textové zprávy, ve kterých jim a jejich rodinám hrozili pisatelé smrtí ve jménu Islámského státu.

Pětice žen to následně oznámila do médií a celá kauza měla několikadenní celostátní pokrytí. Což bylo podle AP hlavním cílem kampaně.

'Věříme v transparentnost.' Tumblr zveřejnil seznam 84 účtů napojených na ruskou trollí farmu

Číst článek

Agentura své obvinění ruské strany podložila uniklými výpisy e-mailových stránek, do kterých se ruští hackeři snažili probourat.

Z analýzy vyplynula nápadná podobnost mezi jejich aktivitami, a činností účtu doteď spojovaného s Islámským státem. Profil zvaný CyberCaliphate je zodpovědný třeba za útok na servery francouzské televize TV5Monde. Té v dubnu 2015 zkolabovaly systémy a několik hodin nemohla vysílat.

Cílem falešného účtu, který se hlásí k islamistům, je podle AP posílení nenávisti vůči muslimům. Moskva se zároveň snaží rozdmýchat emoce i na druhé straně, a to pomocí řady padělaných videí.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme