Ruští umělci podpořili tanečníka obviněného z útoku na šéfa baletu Velkého divadla

V Rusku dál pokračuje drama kolem lednového útoku na uměleckého šéfa baletního souboru Velkého divadla. Na tři sta umělců renomované kulturní scény podepsalo otevřený dopis na podporu tanečníka Pavla Dmitričenka obviněného ze zorganizování napadení. Podle nich zdaleka není jasné, že se události seběhly tak, jak je líčí policie a média.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velké divadlo v Moskvě

Velké divadlo v Moskvě | Zdroj: Reuters

Ruští policisté před týdnem ohlásili, že případ je v podstatě vyřešený, umělci Velkého divadla ale nabádají k opatrnosti se závěry.

Sólista baletního souboru podle nich vůbec nemusí být hlavním objednavatelem násilného činu. Naopak by prý mohl být dokonce obětním beránkem.

Ne všichni signatáři jsou přesvědčeni, že Dmitričenko zločin nespáchal, přesto je podle nich potřeba ctít presumpci neviny. To se prý alespoň při pohledu do ruských médií neděje.

Dopis, na který úřady zatím nereagovaly, nabádá k důslednému prošetření celého případu, část umělců se totiž domnívá, že za útokem je něco víc. Zadržený Dmitričenko minulý týden před vazebním soudem upozornil například na četná podezření spojená s financováním přední kulturní scény.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Moskvě Lenka Kabrhelová sleduje, jak se celý případ vyvíjí

„Nikdo neodpověděl na žádnou naši otázku, například na to, zda existuje byť jediný důkaz kromě Pavlova doznání. Všichni víme, jak je možné pod tlakem z lidí přiznání dostat, ale vyšetřovatelé na podobné výhrady nijak nereagují,“ řekl médiím tanečník Jevgenij Sazonov.

Na sporné momenty vyšetřování neupozorňují jen Dmitričenkovi nejbližší kolegové z baletního souboru, dopis adresovaný prezidentu Vladimiru Putinovi podepsali zaměstnanci Velkého divadla od operních pěvců až po maskéry. Dnes odpoledne zareagovalo také vedení divadla, které dosud mlčelo.

Generální ředitel Anatolij Iksanov prý sám připravuje žádost, kterou chce odeslat vyšetřovatelům. Chystá se je údajně vyzvat, aby věnovali pozornost faktům, která do této chvíle opomíjeli, například dlouhodobým pohrůžkám na adresu šéfa baletu nebo napadení jeho e-mailu.

Šéf baletu moskevského Velkého divadla Sergej Filin v březnu 2011 a po ošetření v nemocnici | Foto: Reuters

Umělecký šéf baletu Velkého divadla Sergej Filin utrpěl při útoku kyselinou popáleniny v obličeji a téměř přišel o zrak. Incident šokoval ruskou veřejnost i kulturní scénu. Podle expertů odhalil tvrdé zákulisní boje, které se v respektované kulturní instituci odehrávají.

Policie viní 29letého Pavla Dmitričenka, že za útok zaplatil dvěma dalším zadrženým mužům 50 tisíc rublů. Tanečník před soudem připustil konflikty s ředitelem baletu, odmítá ale, že by si objednal útok kyselinou.

Napadený Filin podstoupil několik operací na záchranu zraku a dále se léčí na klinice v německých Cáchách. Do práce se chce vrátit co nejdříve. V divadle předpokládají, že by to mohlo být v létě.

Lenka Kabrhelová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme