Ruští umělci žádají svobodu pro uvězněné členky skupiny Pussy Riot

Přes sto osobností ruské kultury podpořilo uvězněné členky punkové skupiny Pussy Riot. V otevřeném dopise žádají ruské úřady, aby dívky okamžitě propustily. Aktivistky jsou už tři měsíce ve vazbě a moskevský soud jim ji před týdnem prodloužil o další měsíc. Úřady tvrdí, že se punkovou modlitbou proti Vladimiru Putinovi dopustily chuligánství a hrozí jim až sedmi lety vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zadržená Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot

Zadržená Naděžda Tolokonnikovová ze skupiny Pussy Riot | Zdroj: Reuters

Ruští spisovatelé, herci, režiséři i hudebníci žádají úřady o okamžité osvobození zadržených dívek. Zajímavé je, že podpis pod petici připojili nejen liberálové, ale i někteří umělci, kteří ve volbách Putina otevřeně podporovali.

„Je zjevné, že umělci začínají být ve znepokojení, co se týče ruských úřadů, jednotní,“ říká moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová. Mnozí z nich sice zdůrazňují, že akci Pussy Riot v největším moskevském chrámu neschvalují, reakci úřadů ale považují za neadekvátní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Moskevská zpravodajka Lenka Kabrhelová přibližuje otevřený dopis ruských umělců

Naděžda Tolokonnikovová, Marie Aljochinová a Jekatěrina Samucevičová se podle ruské inteligence nedopustily punkovou modlitbou v moskevském chrámu Krista Spasitele chuligánství, ani nepředstavují pro společnost žádnou hrozbu, není proto důvod je zadržovat.

Mnozí podotýkají, že v ohrožení jsou naopak malé děti zadržených dívek, protože musí zůstat bez svých matek.

Otevřený dopis, zveřejněný na stránkách rozhlasové stanice Echo Moskvy a listu Moskevský komsomolec, varuje, že trestní stíhání trojice dívek kompromituje ruské soudnictví a podrývá důvěru veřejnosti k ruským úřadům.

Výzvu podepsali přední ruští umělci včetně spisovatelky Ljudmily Ulické či režisérů Andreje Končalovského a Fjodora Bondarčuka.

Rusko je v názoru na vystoupení punkové kapely Pussy Riot hluboce rozdělené. Sílí také kritika pravoslavné církve, jejíž nejvyšší představitelé požadují pro zadržené ženy co nejtvrdší tresty za rouhání a znevážení církve.

To ale odmítá i část věřících. Připomínají, že Rusko je světský stát a i kdyby se skutečně jednalo o urážku víry, nelze ji trestat vězením.

Lenka Kabrhelová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme