Ruští úředníci utíkají z okupovaných území Ukrajiny. Kremlem slibovaný kariérní růst se nekoná

Od léta 2022 láká Putinova administrativa na vysoké platy a povýšení profesionální úředníky, aby odjeli pracovat na okupovaná území, která Rusko dobylo na Ukrajině. Řada lidí vábení podlehla a odjela s tím, že by pak chtěli gubernátorský post v Rusku. Jak ale informuje ruský server Meduza, po dvou letech někteří z nich zjistili, že válka stále nekončí a kariérní postup se nekoná. Proto se snaží své posty při první příležitosti opustit.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Tolmačev, náměstek gubernátora okupované části Záporožského regionu

Sergej Tolmačev, náměstek gubernátora okupované části Záporožského regionu | Zdroj: Profimedia

Putinovi lidé lákali úředníky na okupovaná území jednak proto, že tam byl nedostatek personálu, a zároveň proto, že nedůvěřovali místním. Slibovali tak kvůli tomu profesionálním úředníkům nejen horentní platy, rychlý kariérní růst, ale také zařazení do Putinova „personálního fondu“, ze kterého vybírá lidi pro budoucí povýšení.

Právě proto řada lidí výzvu uposlechla a na okupovaná území odjela. Vnímali to spíše jako směnu než stálou pozici. Navíc si řada z nich v roce 2022 myslela, že válka rychle skončí. Po dvou letech je ale jasné, že je konec konfliktu v nedohlednu. Mnoho úředníků, kteří uvázli na svých postech, se je tak teď snaží při první příležitosti opustit.

Rusové nevrátí Krym. Uznávat územní celistvost Ukrajiny je jen právní teorie, řekl Fico

Číst článek

Jedním z nejvyšších úředníků, který výzvu Kremlu vyslyšel, byl Alexandr Kostomarov. Dříve působil jako zástupce gubernátora v několika ruských oblastech. Do samozvané Doněcké lidové republiky odcházel s tím, že mu to přinese gubernátorské místo někde v Rusku.

Na Donbasu působil jako náčelník štábu vůdce Doněcké lidové republiky Denise Pušilina. Dohlížel na „referendum“ o připojení k Ruské federaci, později také na „volby“ poslanců i prezidenta. A byl úspěšný, protože výsledky dopadly podle představ Kremlu.

26. dubna se ale v oficiálních ruských médiích objevila informace, že jej Pušilin odvolal. Jak ale řekl serveru Meduza jeden z Kostomarových blízkých, vysoký úředník již na Donbasu nechtěl zůstat. Co s ním bude dál, není v tuto chvíli jasné, protože podle zdrojů Meduzy se v Rusku v nejbližší době větší změny na místech gubernátorů nechystají.

Po čem touží Ukrajinci v ostřelovaném Vuhledaru? Sním o horké vaně a županu, vypráví místní

Číst článek

A Kostomarov není jediný. V podobné situaci je i Sergej Tolmačev, náměstek gubernátora okupované části Záporožského regionu, který je na odchodu ze svého postu. Na rozdíl od Kostomarova ale Tolmačev nemá problém s tím, že nedostal místo v Rusku, ale že novou gubernátorkou Záporožského regionu se má stát čeljabinská oblastní hejtmanka Irina Gechtovová.

Ani v jeho případě nejsou žádné signály, že by s ním byl Kreml nespokojený. Přesto také pro něj nenašli Putinovi lidé vhodné místo. Podle zdrojů blízkých ruskému prezidentovi by měl pomáhat sestavovat týmy stratégů pro práci na regionálních volbách, což ho ale nejspíš příliš nenadchne.

Na okupovaných územích ale stále chybí úředníci, proto snaha Kremlu motivovat Rusy k přesunu na nové pozice pokračuje. Po zkušenostech Kostomarova a Tolmačeva je to ale podle jednoho z úředníků nyní těžší.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme