Ruští vědci potvrdili nález úlomků meteoritu, který explodoval nad Uralem

V ruské Čeljabinské oblasti se našly fragmenty meteoritu, který dopadl v pátek. Tvrdí to ruští vědci z Akademie věd. Ruské úřady předtím uvedly, že záchranáři na místě předpokládaného pádu vesmírného tělesa žádné pozůstatky horniny neobjevili. Meteorit zranil přes tisíc lidí a způsobil škody ve výši miliardy rublů, asi 650 milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kráter v jezeře Čebarkul označuje pravděpodobné místo dopadu meteoritu | Zdroj: ČTK

Nález úlomku meteoritu v oblasti jezera Čebarkul, na jehož dně podle úřadů o víkendu marně pátrali potápěči, ohlásil Viktor Grochovskij z Uralské univerzity. Podle něj potvrdila mimozemský původ horniny nalezené u jezera samotnými vědci odborná expertiza.

Jak Grochovskij uvedl, meteorit patří do třídy chondritů, což jsou kamenné meteority se zhruba desetiprocentním obsahem železa. Jméno dostane s největší pravděpodobností podle nejbližší obce, tedy Čebarkul.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pátrání po úlomcích meteoritu, který dopadl v Čeljabinské oblasti, informovala zahraniční zpravodajka Lenka Kabrhelová

Ruští vědci už dříve uvedli, že bolid vážil kolem deseti tun, když se dostal do zemské atmosféry a cestoval rychlostí 30 kilometrů za vteřinu. Rozpadl se ve výšce kolem 30 až 50 metrů nad zemí.

Po úlomcích meteoritu pátrají i amatéři, nálezy tak podle vědců mohou být hlášeny i z jiných oblastí. Někteří lidé touží získat kousek vesmírné horniny na památku, jiní ale chtějí případný nález zpeněžit.

Podle odhadů odborníků by se jeden gram meteoritu mohl prodat až za 66 tisíc rublů, tedy asi čtyřicet tisíc korun. To je víc, než je současná cena zlata.


Na Ural dopadl meteorit | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme