Ruští vědci se bouří proti kontroverzní reformě tamní Akademie věd

Nechceme, aby nám rozkazovali úředníci, kteří nerozumí vědě – pod tímto heslem protestují ruští vědci proti reformě Akademie věd. Nový zákon ji má totiž připravit o pravomoc hospodařit se svým majetkem. O ten se má starat státní agentura. Vědci se obávají, že úředníci majetek rozkradou a věda zajde na úbytě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Biofyzik Alexander Osipov na protestu ruských vědců proti reformě Akademie věd | Foto: Martin Dorazín

Pouliční protesty akademiků jsou vzácné – vědci většinou neházejí kamením ani vejci a neperou se s policisty. K demonstracím musí mít závažný důvod. Ti, kteří už od včerejška protestují před budovou Státní dumy, mají obavy o osud ruské vědy.

Jedna ze starších účastnic kvůli protestu kolem přijetí nového zákona o Akademii věd přijela až z dalekého Novosibirsku.

„Nejhorší je, že poslanci ničí tradice Ruské akademie věd, likvidují její samosprávu, autonomii a nezávislost na moci tím, že podkopávají její materiální nezávislost. Akademie ztratí svůj význam, což poškodí nejen ruskou vědu, ale celou vědeckou obec,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na protestu proti kontroverzní reformě Akademie věd natáčel zpravodaj Českého rozhlasu v Rusku Martin Dorazín

„První, co se v ruských podmínkách s majetkem stane, je, že ho rozkradou,“ obává se biofyzik Alexander Osipov. „Vědu nemůžete dělat holýma rukama, vezmete-li nástroje jakékoli profesi, dopadne to katastrofou. Ruské vědě nový zákon zasadí nezhojitelnou ránu. Je to v podstatě protistátní čin,“ tvrdí Osipov.

Poslanci ale vědce ujišťují, že to s nimi myslí dobře. Převedením majetku Akademie věd pod státní agenturu je prý zbaví všedních starostí a akademici budou moci nerušeně bádat.

„Specializovaná agentura nemá jiný úkol než se starat o hladký chod svých zařízení. Je to vlastně služba Akademii věd,“ vysvětlil poslancům Vladimír Kononov z výboru pro vědu.

„Je jasné, že z Ruska odjede obrovské množství vědců. A to těch nejlepších, kteří svůj život zasvětili vědě. V důsledku nového zákona se už tím nebudou moci v plné míře zabývat. Budou nuceni odjet, aby vědu nezradili,“ věští černé zítřky biofyzik Osipov.

Ruští vědci ale přiznávají, že s Akademií to už řadu let není v pořádku a reformy jsou nutné. Ovšem podle nich ne takové, které představila vládnoucí strana Jednotné Rusko.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme