Ruští vyšetřovatelé obvinili podezřelé z vraždy opozičního politika Němcova

Ruské úřady oficiálně obvinily pět Kavkazanů podezřelých z vraždy opozičního politika Borise Němcova. Tu si podle nich měl objednat Ruslan Muchudinov - příslušník praporu Sever čečenského ministerstva vnitra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský opoziční politik Boris Němcov v roce 2012 | Foto: Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0, uživatel Пусть всегда будет солнце

Mluvčí Vyšetřovacího výboru Vladimir Markin uvedl, že po Ruslanu Muchudinovi Rusko vyhlásilo domácí i mezinárodní pátrání.

Muchudinov se podle Markina skrývá buď v Čečensku, kam federální vyšetřovatelé nemají přístup, nebo se může nacházet v zahraničí, například ve Spojených arabských emirátech. Rusko na něj už v listopadu vydalo zatykač. Jeho dopadení je podle hlavního ruského vyšetřovatele pouze otázkou času.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruští vyšetřovatelé předložili konečnou verzi obvinění v případu vraždy Borise Němcova. Mluvil o tom moskevský zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Ruské soudy opakovaně odmítly tento zločin klasifikovat jako politický. Vykonavatelům prý šlo výhradně o peníze, které měli za tuto "zakázku" dostat. Podle agentury Interfax není ve vyšetřovacích materiálech ani slovo o motivech této zakázky.

Právní zástupci rodiny Borise Němcova se ale domnívají, že stopy vedou až k čečenskému vůdci Ramzanu Kadyrovovi a možná i výš. Motiv je podle nich zcela jistě politický.

Obhájce jednoho z obviněných Šamsudin Cakajev řekl, že podle materiálů obžaloby přípravy na vraždu Borise Němcova začaly už v září 2014, tedy půl roku před atentátem, jinak podle něj spisy nic nového neobsahují.

Vykonavatel objednávky Zaur Dadajev se opět odmítl ke zločinu přiznat a trvá na tom, že přiznání od něj vyšetřovatelé získali násilím.

Ruský politik Boris Němcov byl zastřelen na konci února nedaleko Kremlu. Němcov byl vůdcem pravicové opozice a ostrým kritikem Putinova režimu. Mimo jiné připravoval zprávu shrnující důkazy o ruském vojenském podílu na ukrajinské krizi.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme