Ruští vyšetřovatelé potvrdili výbuch v obou zřícených letadlech

Havárie obou ruských letadel, která se zřítila krátce po sobě minulé úterý v noci, byly teroristickým útokem. Oficiální místa potvrdila, že i v druhém havarovaném stroji TU-134 vyšetřovatelé nalezli stejnou výbušninu jako dříve v prvním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

trosky letadla | Zdroj: ČTK

Příčinou ztroskotání letadel TU-134 a TU-154 byly jednoznačně exploze a základní vyšetřovací verzí je teroristický čin. Oznámil to odpoledne vedoucí vyšetřovací komise, ministr dopravy Igor Levitin. Podle experta Federální bezpečnostní služby Andreje Fetisova byl součástí výbušniny hexogen. Ten se používá k plnění dělostřelecké, protitankové a protiletecké munice.

Vyšetřování v současné fázi ještě nedává definitivní představu o tom, co se na palubách strojů přesně odehrálo, přestože záznamy černých skříněk byly už úplně dešifrovány. Únos letadel ale vyšetřovací komise vyloučila.

Obě dopravní letadla TU-154 a TU-134 startovala v úterý večer z moskevského letiště Domodědovo v rozmezí 40 minut. Po nějaké době s nimi letečtí dispečeři ztratili kontakt a oba stroje se zřítily. Na palubách zahynulo 90 lidí. K útokům se na internetu přihlásila muslimská extremistická skupina podepsaná jako "Brigáda Islámbulího", odsuzující Rusko za útoky na muslimy v jihoruském Čečensku.

Marika Táborská, Mária Mikušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme