Ruští vyšetřovatelé už obvinili z pirátství všech 30 zadržených aktivistů Greenpeace

Všech 30 aktivistů Greenpeace zadržených v září při protestní akci, při níž se pokusili proniknout na palubu ruské ropné plošiny v Pečorském moři, už si vyslechlo od ruské prokuratury obvinění z pirátství. Po 14 lidech obviněných včera dnes podle očekávání došlo i na zbytek skupiny. Aktivisté obvinění odmítli a advokáti jim poradili, aby nevypovídali. Proti obviněním také protestovala hnutí na obranu lidských práv, nejvýrazněji asi Amnesty International.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z aktivistů Greenpeace, Ukrajinec Ruslan Jakušev, u soudu v ruském Murmansku

Jeden z aktivistů Greenpeace, Ukrajinec Ruslan Jakušev, u soudu v ruském Murmansku | Zdroj: ČTK

Ruská pobočka Amnesty International označila obvinění členů Greenpeace z pirátství za absurdní, neopodstatněná a nezákonná. Podle ní se tím ruské soudnictví jen zesměšnilo.

Mezinárodní organizace na obranu lidských práv proto vyzvala k okamžitému propuštění všech zadržených. Obává se, že z celé kauzy chtějí ruské úřady udělat exemplární případ, aby odstrašily případné další aktivisty, kteří by protestovali proti těžbě ropy na arktickém šelfu nebo jiným riskantním zásahům do životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci kolem aktivistů Greenpeace sleduje zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Ruská Amnesty International také zařadila na svůj seznam vězňů svědomí tři vězněné účastníky loňských demonstrací proti prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Pirátství se podle ruských zákonů trestá jako těžký zločin se sazbou od deseti do patnácti let vězení. Většina zadržených jsou cizinci. Dá se proto čekat, že velvyslanectví jejich zemí budou protestovat.

Mezinárodní posádka lodi Greenpeace se v září přiblížila k těžební plošině Prirazlomnaja v ruské části Arktidy. Pohraniční stráž členy ekologické organizace i jejich loď Arctic Sunrise zadržela při pokusu vyvěsit na plošině protestní transparent.

Poněkud překvapivě se k případu staví Kreml. Prezident Putin na adresu aktivistů už dříve řekl, že sice musí nést odpovědnost, ale že to nejsou piráti.

Dnes se k obviněním vyjádřil i předseda prezidentské Rady pro lidská práva Michail Fedotov, podle nějž nejsou pro obvinění z pirátství žádné důkazy. To naznačuje, že existuje reálná možnost, že by obvinění mohlo být v budoucnosti změněno.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme