Ruští zastánci lidských práv čelí výhrůžkám nacionalistů

Práce kritických a nezávislých novinářů či ochránců lidských práv se stává v Rusku nebezpečnou. Po nedávné vraždě ruské novinářky Anny Politkovské jsou totiž v ohrožení života také respektovaní ruští bojovníci za občanské svobody. Hned na několika internetových stránkách se objevila výzva ruských nacionalistů, která vybízí k zabíjení nepřátel lidu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Náš moskevský zpravodaj Petr Vavrouška proto oslovil některé nejznámější osobnosti, které se na seznamu objevily, a zjišťoval jak si tyto výhrůžky připouští.

Světlana Ganuškina patří mezi přední ruské ochránce lidských práv. Je první na seznamu osob, které extrémní nacionalisté odsoudili k smrti. "Na seznamu je dnes osm lidí a nedávno na něj přibyl také Sergej Kovaljov. Podobných soupisů takzvaných nepřátel národa existuje na internetu víc, ale toto je jediný případ, kdy jsou zveřejněny naše přesné adresy a telefonní čísla. A navíc se nám přímo vyhrožuje smrtí," říká Světlana Ganuškina.

Už si vyslechla několik telefonických výhrůžek a tak před časem poprosila generální prokuraturu ať se těmito hrozbami zaobírá. " Je mi naprosto jasné, že se může najít člověk, který se na základě takové výzvy v internetu mě pokusí zabít," připouští Ganuškina.

Ruské orgány zatím pozastavily fungování internetových stránek extremistů a jedna z prokurátorek obešla všechny jmenované osoby a ptala se, jestli cítí nějaké nebezpečí. Co řekla paní Ganuškina? "Ano, já se cítím v ohrožení," přiznává bojovnice za lidská práva, kterou ruští extrémisté hanlivě označují za obhájkyni nepřátelských imigrantů. "Je to realita, kterou také potvrzují nájemné vraždy v Rusku, naposledy likvidace Anny Politkovské. Mám strach, ale rozhodně nežádám o ochranku, snažím se na to nemyslet," tvrdí Ganuškina.

Nedávná vražda novinářky Anny Politkovské, která byla také na indexu nacionalistů jako nepřítel ruského lidu, všechny vyděsila. Ukázala totiž, jaké nebezpečí hrozí v Rusku novinářům a ochráncům lidských práv kritizujících vládní politiku. Mezi ně patří také Sergej Kovaljov, letos nominovaný na Nobelovu cenu míru. Ten Českému rozhlasu řekl: "Takové seznamy se už objevily několikrát a pokaždé slyším, že jsem nepřítelem národa a Ruska, už jsem si na to zvykl a strach nemám," dodává Kovaljov. V dobách Sovětského svazu byl totiž pronásledován a vězněn za své názory.

Později byl poslancem, spolutvůrcem ústavy, ale kvůli nesouhlasu s kremelskou politikou v Čečensku z funkce odstoupil a dnes je jedním z nejvýraznějších kritiků Kremlu. "V této souvislosti musím říct, že mi neznámí lidé často vyhrožují po telefonu. Buď jsou vulgární a nebo jen zjišťují jestli opravdu bydlím na té a té adrese. Vím, že jsou to provokace, které mě mají zastrašit," domnívá se Sergej Kovaljov. Tvrdí, že za takovou atmosféru ve společnosti je zodpovědný současný režim v Rusku. Ten totiž podle něj nedostatečně bojuje proti extremismu a nacionalismu. "Vina je na straně státní moci, stejně jako v případě smrti Anny Politkovské," dodává šestasedmdesátiletý Kovaljov.

Dalším terčem zastrašovací kampaně ruských nacionalistů je Ludmila Aleksejeva. Šéfka moskevské pobočky Helsinské skupiny. Respektovaná bývalá disidentka, která kritizuje zejména stav občanských svobod v zemi. "Přišla za mnou prokurátorka a já jsem jí řekla, že se necítím v ohrožení života. Všichni ví, kdo je autorem takového seznamu, a proto si netroufne někoho z nás zlikvidovat. Beru to čistě jako výhružku," říká s nadhledem paní Aleksejeva. Ruská prokuratura ale i tak rozhodla o vyšetřování, protože považuje hrozby nacionalistů za nebezpečné. Zejména po zastřelení respektované novinářky Anny Politkovské.

Ludmila Aleksejeva poslední rok ostře kritizuje chování ruských orgánů a Kremlu vůči nevládním organizacím a takzvané občanské společnosti. Proto na závěr dodává: "Naše státní moc považuje za extremisty nás a ne ty, kteří nám vyhrožují smrtí."

Milan Kopp, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme