Rusy rozzlobil plán Kypru zdanit bankovní vklady

Rusko ostře kritizovalo plán Kypru zdanit vklady v tamních bankách. Ruský prezident Vladimir Putin označil tento krok za „nespravedlivý, neprofesionální a nebezpečný“. Řada bohatých Rusů má své úspory právě na Kypru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kritizovat se zahraničím nenecháme, vzkázal Putin Američanům

Ruská televize Rossija 24 spočítala, že ztráty Rusů vlastnících účty v kyperských bankách mohou dosáhnout 3,5 miliardy eur.

Odhaduje se, že ruské vklady mohou představovat až čtvrtinu všech bankovních vkladů na Kypru. Rusové a ruské společnosti tam mohou mít uloženo 20 až 40 miliard eur.

Rusista a komentátor Českého rozhlasu Libor Dvořák předpokládá, že peníze mohou ukládat na Kypru jak ruští mafiáni, tak i Rusové, kteří si je vydělali řádně a na Kypr je převáděli proto, že tamní podmínky byly dosud lepší než v jejich vlasti.

Předpoklad, že by si Rusové v případě schválení kyperského plánu hromadně převáděli peníze z Kypru zpátky do Ruska, je podle Dvořáka málo pravděpodobný.

Dlouhodobě se totiž pozoruje odliv kapitálu z Ruska dosahující 90 až 150 miliard dolarů ročně. V poslední době se sice tento proud o něco zmírnil, dlouhodobá tendence však nejspíš zůstane stejná a nezmění to ani situace na Kypru.

Kyperský parlament bude o návrhu na danění bankovních vkladů, tedy o konci daňového ráje, za který byl Kypr dosud považován, hlasovat zítra. Jde o součást záchranného balíku.

Libor Dvořák, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme