Soudkyni amerického nejvyššího soudu Ginsburgové se vrátila rakovina. Rezignovat na svůj post nehodlá

Ruth Baderové Ginsburgové, soudkyni amerického nejvyššího soudu, se vrátila rakovina, od května dochází na chemoterapii. Její vyjádření v pátek zprostředkoval soud, píše agentura AP. Sedmaosmdesátiletá soudkyně, která před několika dny nastoupila do nemocnice kvůli jiným zdravotním potížím, se však z vlivné pozice v justici do důchodu odejít nechystá.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudkyni amerického nejvyššího soudu Ruth Baderové Ginsburgové se vrátila rakovina. | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

„Opakovaně jsem říkala, že členkou soudu zůstanu do té doby, dokud budu moci v plném nasazení pracovat. Toho jsem plně schopná,“ uvedla soudkyně. Zároveň ujasnila, že její hospitalizace kvůli zánětům na začátku tohoto týdne a v květnu prý s rakovinou nijak nesouvisely.

Nejvyšší soud USA kvůli koronaviru poprvé jedná po telefonu. Zapojit se mohla i hospitalizovaná soudkyně

Číst článek

Ginsburgová se s nádorovým onemocněním v posledních dvou dekádách léčila opakovaně, prodělala kolorektální rakovinu, rakovinu plic a slinivky. Zdravotní prohlídka jí letos v únoru našla nádory na játrech, od května dochází na chemoterapii. „Chemoterapii snáším dobře a úspěch nynější léčby mi dodává odvahu,“ uveda Ginsburgová.

Zdraví členů nejvyššího soudu se v USA bedlivě sleduje zejména z politických důvodů. Soud se totiž pomyslně dělí na takzvané konzervativní a liberální křídlo. Podle této příslušnosti také soudci často, ale ne vždy, hlasují v případech, jež mohou mít dalekosáhlé dopady v citlivých společenských otázkách, jako jsou například dobrovolné potraty či migrace.

Každý z devíti soudců má doživotní mandát, řada z nich tak slouží mnoho desetiletí. Křeslo ve vlivném tribunálu se uvolní jen po rezignaci či úmrtí jednoho ze soudců. Prezident Donald Trump za svůj mandát jmenoval zatím dva soudce považované za konzervativní, čímž toto křídlo získalo v soudu převahu 5:4.

Ginsburgová je považována za jednu z hlavních protagonistek liberální frakce. Pokud by rezignovala, otevřela by se Trumpovi cesta pro posílení konzervativní většiny v soudu. Ginsburgovou jmenoval v roce 1993 tehdejší prezident Bill Clinton.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme