Zemřela členka nejvyššího soudu USA Ginsburgová. Nástupce může jmenovat Trump, demokraté jsou proti

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová. Podle prohlášení soudu podlehla komplikacím spojeným s rakovinou slinivky břišní a poslední momenty prožila doma se svojí rodinou. Její úmrtí by podle agentury Reuters mohlo ještě více převážit poměr sil v devítimístném senátu nejvyššího soudu na stranu konzervativců, kteří měli dosud převahu pěti ku čtyřem.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová (na snímku z roku 2017)

Ve věku 87 let v pátek zemřela soudkyně amerického nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová (na snímku z roku 2017) | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Americká média předpovídají bouřlivé spory ohledně nominace náhradníka za Ginsburgovou.

Kavanaugh složil přísahu a stal se členem nejvyššího soudu. Dál ale rozděluje americkou společnost

Číst článek

„Naše země ztratila právníka historického významu. My na nejvyšším soudě jsme ztratili milovaného kolegu. Dnes truchlíme, ovšem s pevným přesvědčením, že příští generace si budou Ruth Baderovou Ginsburgovou pamatovat tak, jak jsme ji znali - coby neúnavného a rázného bojovníka za spravedlnost,“ uvedl předseda nejvyššího soudu USA John Roberts.

Ginsburgová byla členkou nejvyššího soudu přes 27 let. Stala se jí v roce 1993 poté, co ji jmenoval tehdejší prezident Bill Clinton, přičemž byla teprve druhou ženou, která získala post na nejvyšší soudní instanci Spojených států.

Agentury Reuters i AP ji označují především za bojovnici za práva žen, která se postupně stala ikonou pro americké liberály. Během působení na nejvyšším soudě se potýkala s řadou zdravotních problémů včetně zlomenin žeber, rakoviny plic a kolorektální rakoviny. V posledních měsících docházela na chemoterapii poté, co u ní vyšetření v únoru odhalilo nádory na játrech.

Odchod Ginsburgové podle AP pravděpodobně rozpoutá politickou bitvu ohledně toho, zda je na místě, aby bylo uvolněné místo v senátu zaplněno ještě před listopadovými volbami. Vývoj otvírá cestu ke jmenování už třetího člena nejvyššího soudu vybraného prezidentem Trumpem. Případnou nominaci by musel potvrdit americký Senát, v tom ovšem mají většinu Trumpovi republikáni.

Jmenování novým prezidentem?

Soudci nejvyššího soudu mají v USA doživotní mandáty a jak píše Reuters, hrají obrovskou roli při formování právních norem v oblastech od práv menšin po pravomoci hlavy státu. Nejvyšší soud například verdiktem z roku 1973 legalizoval potraty po celých USA, v roce 2015 zase dal zelenou sňatkům homosexuálních párů.

Nejvyšší soud USA je opět kompletní. Senát schválil Trumpova kandidáta demokratům navzdory

Číst článek

Trump už jmenoval dva jeho členy: v roce 2017 Neila Gorsuche a o rok později Bretta Kavanaugha. Většinu v soudním senátu tak získali soudci považovaní za konzervativní, Ginsburgová byla brána jako hlavní tvář liberální frakce.

Podle informací rozhlasové stanice NPR jen několik dní před svou smrtí předala své vnučce Claře Speraové následující vzkaz: „Mým nejvroucnějším přáním je, abych nebyla nahrazena, dokud nebude uveden do úřadu nový prezident.“

Americká média ovšem očekávají, že Trump se příležitost vybrat nástupce Ginsburgové bude snažit využít. Podle zdrojů televize ABC News kandidáta oznámí v nejbližších dnech. „Kandidátovi prezidenta Trumpa se dostane hlasování na půdě Senátu Spojených států,“ avizoval už v pátek večer lídr republikánské většiny Mitch McConnell.

Lídr demokratických senátorů Chuck Schumer v prohlášení uvedl, že uvolněné místo na nejvyšším soudě by nemělo být obsazeno, „dokud nebudeme mít nového prezidenta“.

‚Rmoutí mne to‘

Šéf Bílého domu se zřejmě o smrti Ginsburgové dozvěděl až při rozhovoru s médii, protože v momentě, kdy nejvyšší soud vydal prohlášení s touto mimořádně důležitou zprávou, Trump právě zahajoval své vystoupení na předvolebním mítinku v Minnesotě. Když byl pak na toto téma tázán před nástupem do svého letadla, reagoval překvapeně.

Statement from the President on the Passing of Supreme Court Associate Justice Ruth Bader Ginsburg

04:34 – 19. 09. 2020

20874 116966

„Ona umřela? To jsem nevěděl,“ citovali jej američtí novináři. Následovalo vyjádření obdivu zesnulé soudkyni, která se v roce 1993 stala druhou ženou jmenovanou do nejvyšší soudcovské funkce v USA. „Vedla úžasný život. Co jiného můžete říct? Byla to úžasná žena... byla to úžasná žena, která vedla úžasný život,“ řekl prezident. „Rmoutí mne to,“ dodal.

Brett Kavanaugh nakonec uspěl, Senát ho těsně potvrdil jako člena Nejvyššího soudu USA

Číst článek

Šéf Bílého domu ale ihned nekomentoval spekulace o tom, že by už v nejbližších dnech mohl navrhnout kandidáta na uvolněné místo.

Plány v tomto směru nenastínil ani v pozdějším prohlášení, ve kterém uvedl, že Spojené státy v pátek přišly o právnického titána. Trump vyzdvihl „brilantní mysl“ Ginsburgové a její stanoviska týkající se rovnosti pohlaví či práv hendikepovaných osob, která prý inspirovala všechny Američany.

Deník The New York Times nicméně uvádí, že Bílý dům v tichosti už několik dní vytváří úzký seznam lidí, kteří by mohli být nominováni na post Ginsburgové. Jeden ze zdrojů listu řekl, že jméno nového kandidáta bude oznámeno „dříve spíše než později“. Minulý týden prezident Trump odhalil seznam 20 jmen pro potenciální obsazení místa na nejvyšším soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme