Tisíce Američanů se loučí se soudkyní Ginsburgovou. Bojí se, že s ní končí i právo žen na potrat

Američané se od středy do pátku veřejně loučí s Ruth Ginsburgovou. Uznávaná liberální soudkyně proslulá bojem za rovná práva žen, ale i osobním přátelstvím s konzervativním kolegou Scaliou, zemřela v pátek. Ve Washingtonu se jí přišlo poklonit všech osm bývalých kolegů z Nejvyššího soudu, víc než sto jejích bývalých koncipientů a tisíce dalších Američanů. Někteří z nich se obávají, že smrt Ginsburgové znamená také soumrak práva žen na potrat.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kolem mramorově bílé budovy Nejvyššího soudu se vine dlouhý had čekajících lidí. Rozdávají se tu černé pamětní roušky, lidé nosí růže i slunečnice. Osobně tu znal Ruth Ginsburgovou málokdo, přesto můžeme zahlédnout i slzy lítosti a zármutku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tisíce Američanů se loučí se soudkyní Ginsburgovou. Více si poslechněte v reportáži od Jana Kaliby

„Byla to žena, která nám ostatním Američankám umožnila v této zemi plnohodnotný život. Dosáhla třeba toho, že si ženy směly brát hypotéky, aniž by k tomu potřebovaly manželův podpis. Dnes to považujeme za samozřejmost, ale kdyby za nás nebojovala, tak bychom to neměly. Bojovala za právo žen vyniknout, uspět a být víc než jen hospodyněmi, pokud to chtějí. Zaručila nám příležitosti a důstojnost. Teď se bojím, že se Amerika na všech těchto frontách vrací zpátky. Trápí mě to a je mi z toho smutno. Přišla jsem Ginsburgové poděkovat za sebe a za své, ale i za všechny americké dcery,“ řekla Radiožurnálu po hodině a půl čekání a po krátkém pohledu na rakev obdivované soudkyně Sue Williamsová.

Nově vzniklé pietní místo v jiné části Washingtonu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Prezident Donald Trump v sobotu oznámí jméno – zřejmě také ženy – která má Ginsburgovou v devítičlenném sboru Nejvyššího soudu nahradit. Republikánské vedení chce nominaci v Senátu rychle schválit a ještě před případnými volbami danými změnami posílit konzervativní většinu u Nejvyššího soudu.

Přesně to od nich řada republikánských voličů očekává. „To je způsob, jak v Americe měníme zákony. Díky bohu, prezident Trump už do Nejvyššího soudu dosadil dva soudce, kteří jsou proti potratům. Už teď jsme na pokraji přehodnocení toho precedentu ze sedmdesátých let a s dalšími konzervativními soudci tu změnu můžeme ochránit na desítky let dopředu. Ústava říká, že každá osoba má právo na život, svobodu a usilovat o štěstí. To se týká i dítěte v děloze,“ myslí si pastor Rives Grogan z Texasu, který právě tudy, ulicemi Washingtonu, pochodoval dříve v tomto roce při velké demonstraci proti potratům.

Zemřela členka nejvyššího soudu USA Ginsburgová. Nástupce může jmenovat Trump, demokraté jsou proti

Číst článek

Právo žen na něj se symbolicky může vytratit právě se smrtí Ginsburgové, strachují se lidé, kteří se s ní teď přišli naposledy rozloučit.

„Bojím se, že ženy ztratí právo rozhodovat o svém těle, o tom, co je nejlepší pro ně a pro jejich rodiny. Bojím se, že zruší precedent, který federálně zaručuje právo na potrat. Bojím se, že to tu zase převezme patriarchát jako vždycky. Ti, co jsou teď u moci, nedokážou dohlédnout, že jejich sobectví a bezohlednost bude na ženy dopadat po generace. Na jejich dcery a vnučky. Způsobí víc škody, než si dovedu představit. Je to děsivé a tak frustrující!“ říká Sue Williamsová v černém tričku s velkým bílým portrétem Ginsburgové.

Se soudkyní se budou Američané veřejně loučit ještě během čtvrtku u budovy Nejvyššího soudu. V pátek se rakev přesune do sídla Kongresu a Ruth Bader Ginsburgová stane druhou ženou v historii, se kterou se Amerika takto bude loučit, a první s nejvyššími poctami.

Stánkaři poblíž budovy nejvyššího soudu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme