Portugalsko 2:1 Česko

Londýn zrušil první deportační let do Rwandy, na poslední chvíli zasáhl Evropský soud pro lidská práva

Úterní let, jímž chtěla Británie deportovat do Rwandy první migranty, kteří přišli do Spojeného království nelegálně, byl zrušen. Stalo se tak poté, co se běženců zastal Evropský soud pro lidská práva, informovala agentura Reuters s odvoláním na britský vládní zdroj. Londýn ale chce ve svém plánu deportací pokračovat.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britští policisté u letadla, které mělo odvézt první migranty do Rwandy

Britští policisté u letadla, které mělo odvézt první migranty do Rwandy | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Poslední letenky byly zrušeny. Do Rwandy nikdo neodcestuje,“ napsala na twitteru charitativní organizace Care4Calais, která za práva migrantů bojuje.

Svým deportačním programem, za který Londýn v první fázi zaplatí Rwandě 120 milionů liber (asi 3,5 miliardy korun), chce britská vláda rozbít pašerácké sítě a odradit migranty od toho, aby podstupovali nebezpečnou cestu přes Lamanšský průliv.

Plán ale kritizují mnozí politici, charitativní spolky i mezinárodní organizace nebo také anglikánská církev. V soukromí ho označil za otřesný i princ Charles.

Zákon, který umožňuje britské vládě posílat do třetích zemí některé utečence nelegálně vstupující na britské území, začal platit v dubnu.

Na poslední chvíli

Na úterý byl naplánovaný první let s migranty, jejich počet se ale postupně snižoval až na pouhých sedm pasažérů. Někteří jednotlivci totiž uspěli s tvrzením, že nemohou být deportováni s ohledem na zdravotní problémy nebo lidská práva.

Několik hodin před odletem Evropský soud pro lidská práva rozhodl, že deportace zbývajících migrantů musí být zastavena, protože by žadatele o azyl mohla nenávratně poškodit, napsala agentura AP.

Britská vláda varuje, že každý, kdo se deportaci na poslední chvíli vyhne díky právním krokům, bude poslán do Rwandy dalším letem. „Je opravdu důležité, že nastolíme princip,“ řekla v úterý televizi Sky News šéfka britské diplomacie Liz Trussová.

Princ Charles údajně označil plán britské vlády na deportaci uprchlíků do Rwandy za otřesný

Číst článek

Londýn je připraven ve svém plánu na deportace žadatelů o azyl do Rwandy dále pokračovat, jak uvedla v noci na středu britská ministryně vnitra Priti Patelová.

Přípravy na další let

„Nenecháme se odradit a uděláme správnou věc, abychom ochránili hranice naší země,“ prohlásila Patelová. Vláda podle ministryně již pracuje na přípravě dalšího letu.

„Jsem zklamaná, že soudní spory na poslední chvíli zabránily, aby (úterní) let odstartoval,“ řekla Patelová. „Je překvapující, že se do kauzy vložil Evropský soud pro lidská práva, když britské soudy rozhodly jinak,“ dodala.

Za loňský rok do Británie nelegální cestou přes Lamanšský průliv přicestovalo 28 500 lidí. V roce 2020 to podle ministerstva vnitra bylo necelých 8 500.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme