RWE žaluje německou vládu kvůli odstavení jaderného reaktoru

Německá vláda plánuje trvalé odstavení nejstarších jaderných reaktorů. Podle energetického koncernu RWE ale neexistuje důvod pro okamžité ukončení provozu. U správního soudu v Kasselu dnes podá na vládu žalobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová se dohodla se zemskými premiéry na dočasném odstavení sedmi jaderných elektráren | Zdroj: Reuters

Důvodem žaloby je neoprávněné odstavení nejstaršího reaktoru Biblis A v Hesensku. Spolková vláda nařídila uzavření sedmi nejstarších atomových elektráren na základě energetického zákona o obecném ohrožení života, zdraví nebo majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor v Berlíně sleduje zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Podle RWE musí úřady prokázat, proč nedávná tragédie v Japonsku zhoršila bezpečnostní situaci v Německu, zatímco vloni při přijímání zákona o prodloužení provozu jaderných reaktorů podobné obavy nebyly.

Podle odborníků má RWE velké šance soud vyhrát. Největší německý energetický koncern Eon se k žalobě zatím nepřidá. Tříměsíční odstavení sedmi jaderných reaktorů přijde společnosti na půl miliardy eur.

Vysoké ceny a nedostatek eletřiny

Kvůli odstavení nejstarších jaderných reaktorů a rutinní kontrole některých zařízení hrozí navíc Německu nedostatek elektrické energie. Ze 17 elektráren, které byly před měsícem v provozu, bude totiž elektřinu vyrábět jen pět.

„Cena dramaticky stoupá už dnes a odklon od jaderné elektřiny může její cenu zvýšit více než desetinásobně. Elektřina z jádra je zatím výrazně nejlevnější, o něco dražší je kilowat hodina vyrobená v černouhelné elektrárně. Cena elektřiny z větrných parků nebo získaná z fotovoltaických panelů je zatím velmi drahá,“ dodává berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová.

Klára Stejskalová, Václav Pešička, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme