Rybářské protesty v Bruselu přerostly v násilnosti

Několik stovek nespokojených evropských rybářů se v Bruselu utkalo s belgickou policií. Před sídlem Evropské rady a Komise protestovali proti vysokým cenám paliv a žádali preferenční ceny nafty. Vytloukli několik výkladů, ničili městský mobiliář a zvou zlost obrátili i proti majetku soukromých osob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace rybářů přerostla v násilnosti | Zdroj: ČTK

Jako po bitvě vypadalo prostranství před sídlem evropských institucí na Schumanově náměstí. Rozbité sklo z oken, vytrhané dlažební kostky z chodníků. Spálené kontejnery, převrácené auto. Asi 500 francouzských a italských rybářů se domáhalo nižších cen nafty pro své lodě. Když jejich předák oznámil, že jednání se zástupci Evropské komise byla neúspěšná, začali na policejní kordon házet dělbuchy a kamení.

Policie demonstranty vytlačila od budovy Evropské komise pomocí vodních děl a obrněných vozidel. Demonstranti potom vytloukli výlohy v několika úřadech a obchodech a zdemolovali vchod na generální ředitelství pro zemědělství.

Naděje nejen Francouzů na nižší ceny paliv podpořil nedávný výrok prezidenta Nicolase Sarkozyho o možnosti dočasně pozastavit vybírání DPH uvalené na pohonné hmoty. Takové opatření ale Evropská komise označila za nepřijatelné.

Pavel Novák, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme