Ryby i ptactvo ohrožuje v Anglii neobvyklé sucho

Kvůli velkému suchu a červencovému horku na celé řadě míst v Anglii umírají ryby v řekách, ptáčata v podstřešních hnízdech a schnou porosty. To jsou některé závěry zprávy britské vládní agentury pro životní prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozkvetlý podběl

Rozkvetlý podběl | Foto: Jana Balounová

Nízké stavy na více než stovce toků v Anglii a Walesu mají za následek kritický nedostatek kyslíku. Tím hynou tisíce ryb a hladiny takových vod se pokrývají jedovatými řasami. Obzvlášť vážná situace je podle autorů zprávy vládní agentury pro životní prostředí na řece Idle u severoanglického Sheffieldu, kde byly hlášeny čtyři stovky uhynulých ryb.

Agentura zřídila telefonní linku pro veřejnost, aby nahlašovala ryby v nouzi. Nízký obsah kyslíku na některých místech způsobuje také botulismus u kachen - například v Medvědím potoce u Aylesbury a také na jezeře Hook Marsh v severním Londýně, kde uhynulo deset kachen.

List Guardian Unlimited cituje ředitele péče pro ochranu přírody, který předpověděl, že některé druhy by mohly kvůli suchu a horku úplně vyhynout.

Celkem osm vodárenských firem v jihovýchodní Anglii zavedlo zákaz používání hadic na zalévání zahrad a mytí aut. Zákaz se vztahuje na třináct milionů zákazníků. Třetina z nich však zákaz ignoruje, zvláště v noci, kdy lidé podle novinových zpráv nenápadně vylézají do zahrad a tam načerno zalévají hadicemi v očekávání, že je sousedé nenahlásí.

Zpráva o tom dala podnět karikaturistovi Makovi, který nakreslil tři sousedy za měsíčku při zalévání hadicí. Navzájem si říkají: "Psst, chlapci, dohodněme se, já to nikomu neřeknu, když to neřeknete vy!" Zákaz je ale porušován i ve dne, jak mohu osobně dosvědčit, ale sousedku, která to dělá rozhodně nehodlám nahlašovat.

Mluvčí královské společnosti pro ochranu ptactva Phil Burston v rozhovoru pro Daily Telegraph řekl, že je naléhavě zapotřebí účinné akce, aby se zastavilo kolosální mrhání vodou v podobě neopravovaných děravých potrubí, na vodu příliš náročné nové bytové zástavby a i nesmyslného odvodňování půdy. Také poznamenal: "I když nemůžeme předejít suchu způsobenému podnebím, můžeme omezit jeho vliv na floru, faunu i na životní prostředí lepším hospodařením vodou."

Tolik mluvčí královské společnosti pro ochranu ptactva. Jeho společnost vyzývá veřejnost, aby plnila ptačí lázně a krmila kosy, drozdy a mladé špačky, kteří mají čím dál tím větší potíže při hledání červů. Ti se kvůli tomu suchu zavrtávají čím dál tím hlouběji do země. To mi připadá jako dobrý nápad.

Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme