Rychetský: Jednání o Lisabonu může být do měsíce

Ústavní soud dnes rozeslal kopie ústavní stížnosti skupiny senátorů na Lisabonskou smlouvu k vyjádření prezidentovi, vládě, Poslanecké sněmovně a Senátu. Odpověď očekává do dvou týdnů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

"Dostávají soudcovskou lhůtu dva týdny na to, aby se vyjádřili. Do dvou týdnů budeme mít tedy stanoviska všech účastníků, ta musíme vyhodnotit. V každém případě to nebudeme vůbec zdržovat, chceme rozhodnout, co nejdříve," řekl Rychetský, který je pro návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy soudcem-zpravodajem Ústavního soudu.

"Návrh je rozsáhlý, verdikt nebude v řádu týdnů. Ale myslím, že první, a nevím, jestli i poslední jednání, protože nevíme, co vše zazní ze strany účastníků, by mohlo být do měsíce," uvedl pro Rádio Česko Rychetský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s předsedou Ústavního soudu a zároveň soudcem-zpravodajem pro návrh na přezkoumání Lisabonské smlouvy Pavlem Rychetským.

Naznačil, že stížnost senátorů má jisté mezery. Například v tom, že senátoři například chtějí, aby český ústavní soud podal výkladová stanoviska. "To ale přehlédli skutečnost, že kompetence podávání výkladů ústavy měl naposledy federální Ústavní soud.

Ale český Ústavní soud tuto kompetenci nemá. Nepodává výklady, ale řeší spory. V těchto sporech v rámci řízení samozřejmě interpretuje ústavu, ale nemůže na objednávku podávat výklad, jak si to teď představuje skupina senátorů," upřesnil Rychetský v našem vysílání.

Výroky soudu mohou být podle Rychetského tři. "Výrok číslo jedna: přezkoumávaná smlouva je v tom a v tom v rozporu s ústavním pořádkem, výrok druhý by byl naopak, přezkoumávaná smlouva není s ústavním pořádkem. A teoreticky vzato je možný výrok, že návrh se odmítá jako zjevně neopodstatněný eventuálně nepřípustný. Nehodlám ale verdikt v tuto chvíli předjímat," řekl Rádiu Česko Rychetský.

Česko je kromě Polska a Irska jedinou zemí, která dosud reformní smlouvu Unie neratifikovala. Schválily ji sice obě komory parlamentu, prezident Václav Klaus ale s podpisem čeká na stanovisko Ústavního soudu. Zítra se ke klíčovému unijnímu dokumentu vyjádří v opakovaném referendu Irové.

Marián Vojtek, Tomáš Pavlíček, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme