Rychle potrestáme ty, kteří jsou za násilí odpovědní. Su Ťij se poprvé vyjádřila k situaci Rohingů

Barmská politická vůdkyně Aun Schan Su Ťij tvrdí, že chce potrestat všechny viníky bezpráví na západě země. Su Ťij to prohlásila při svém vůbec prvním veřejném projevu za více než tři týdny násilností, před kterými z Barmy uteklo přes 400 tisíc lidí.

Neipyijto (Aktualizováno: 8:59 19. 9. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barmská politická vůdkyně Aun Schan Su Ťij při projevu o situaci Rohingů

Barmská politická vůdkyně Aun Schan Su Ťij při projevu o situaci Rohingů | Foto: Soe Zeya Tun | Zdroj: Reuters

Uprchlíci a humanitární organizace viní barmskou armádu z toho, že vypaluje vesnice tamní muslimské menšiny. Barmská vláda i armáda už od začátku nynějšího konfliktu na konci srpna tvrdí, že Rohingové jsou extremisté.

K tomu jim nahrála i situace, která současnou armádní operaci vyvolala, a tou byl útok Rohingů na bezpečnostní jednotky, při kterých zemřelo 12 policistů.

Ukázkový příklad etnické čistky, zní z OSN o situaci Rohingů v Barmě. Su Ťij chystá projev k národu

Číst článek

Rychlé potrestání

Barmská vůdkyně Su Ťij odsoudila veškeré porušování lidských práv v Rakhinském státu na západě Barmy. Prohlásila, že její země se nebojí mezinárodní kontroly a je připravena rychle potrestat všechny, kdo jsou odpovědni za víc než tři týdny trvající násilí.

Jeho příčiny podle Su Ťij je třeba nejdřív vyšetřit. Země je podle Su Ťij také připravena dohlédnout na návrat Rohingů.

Do samotného barmského Rakhinského státu, kde Rohingové žijí, nemají novináři přístup. Ten tam omezila barmská vláda. Západní média jsou tak odkázána na výpovědi uprchlíků, kteří utíkají do sousedního Bangladéše. Informace od nich ovšem nelze nezávisle ověřit.

Mluví ale o zabíjení civilistů, znásilňování nebo vypalování celých vesnic. Tato tvrzení podporují i záběry ze satelitních snímků, na kterých je vidět například vesnice s více než 160 zničenými budovami.

Rohingská rodina uprchla z Barmy do Bangladéše, v pozadí kouř z rohingských vesnic v Barmě | Foto: Danish Siddiqui | Zdroj: Reuters

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme