Rychlovlak z Londýna na sever Anglie je podle kritiků drahý a také změní ráz krajiny

Pouhých 68 minut má už za dvacet let trvat cesta vlakem z Londýna do severoanglického Manchesteru. Počítá s tím plán výstavby nové vysokorychlostní železnice, který schválila britská vláda. Projekt s názvem HS2 přijde na 980 miliard korun. Podle kritiků se však nevyplatí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina v severní Anglii, kudy má vést v roce 2033 plánovaná trať rychlovlaku HS2. | Zdroj: Reuters

„Je to motor ekonomického růstu v severní a střední Anglii. Díky projektu vzniknou desítky tisíc pracovních míst v Manchesteru i dalších velkých městech," shrnul pro BBC údajný přínos ambiciózního plánu ministr financí George Osborne.

Část expertů ovšem namítá, že je projekt příliš nákladný, nemluvě o tom, že navždy změní idylický ráz venkovské krajiny. Ambiciózní železnice, která má být hotová v roce 2033, prý navíc zvětší ekonomické rozdíly mezi jednotlivými regiony, místo aby je zmenšila.

Jedna větev trati, na které mají vlaky dosahovat rychlosti až 360 kilometrů v hodině, povede z Birminghamu do Manchesteru. Druhá pak cestující dopraví do Sheffieldu a Leedsu.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme