Rychlovlaky TGV neslouží jen k přepravě. Francouzi se v nich učí anglicky

Francouzi anglicky většinou nemluví, nebo nemluví dost dobře. Nedávná studie ministerstva školství potvrdila, že angličtinu neovládají ani mladí lidé, přestože se ji ve škole učí už odmalička. Problém by mohl být ve způsobu jazykové výuky. Osnovy totiž kladou velký důraz hlavně na gramatiku. Z těchto důvodů Francouzi vítají každou příležitost, jak si angličtinu procvičit. A jedna originální možnost se jim naskytla.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlak TGV | Foto: Jan Rosenauer

Když Francouz mluví anglicky, zpravidla má nezaměnitelný přízvuk, i když gramaticky zvládne téměř všechno správně. Ve Francii proto nabývá debata o správné výuce angličtiny na intenzitě a mnozí se snaží využít každé volné chvíle k tomu, aby si ze světového hlediska naprosto klíčový jazyk zlepšili.

Se zajímavým nápadem přišly francouzské dráhy. Na trati mezi Paříží a Remeší nabízí právě výuku angličtiny. Správně předpokládají, že klientela, která jezdí na této trati, je přímo ideální. TGV totiž využívají hlavně profesionálové a mnozí z nich si chtějí angličtinu zlepšit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jana Šmída z vlaku z Paříže do Remeše, v němž se Francouzi učí anglicky

Kurzy probíhají ve skupinkách maximálně po šesti a zapsat se můžete pomocí internetu. Součástí zápisu je i zkouška, která odhalí váš stupeň znalosti jazyka, a právě na výsledku zkoušky závisí i to, do jaké skupiny budete zařazeni.

Výuková hodina trvá 45 minut, TGV potřebuje na překonání vzdálenosti mezi oběma městy jen o pár minut více. Cena kurzu se pohybuje v rozmezí mezi 18 a 23 eury. Ti, kteří celou věc vymysleli, možná počítali i s tím, že na trase Remeš - Paříž by bublinky po předchozí návštěvě vinic mohly rozvázat jazyk.

Je to skvělá myšlenka, i když některé rýpaly by možná napadlo, zda by nebylo přirozenější zorganizovat takovouto hodinu přímo na trase Paříž - Londýn.

Jan Šmíd, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme