Rýsuje se mezinárodní spolupráce, která má potírat podvody i ve sportovním sázení

Fotbalisté v celách předběžného zadržení a domovní prohlídky a výslechy, to je dosavadní výsledek práce českých a slovenských policistů, kteří po ročním vyšetřování odhalili skupinu ovlivňující zápasy v českých i slovenských fotbalových soutěžích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sázková kancelář (ilustrační foto)

Sázková kancelář (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Klíčoví lidé celé kauzy jsou podle slovenské policie ze Slovenska. Zápasy ovlivňovali kvůli sázkám, které uzavírali na asijských portálech.

„V současné chvíli je na území České republiky možno provozovat internetové kurzové sázky pouze u provozovatelů, kteří mají licenci od ministerstva financí. Stávající loterijní zákon umožňuje získat tuto licenci pouze českým právnickým osobám se sídlem na území České republiky, čili občané mohou sázet pouze a výhradně u těchto provozovatelů,“ říká Jan Řehola, ředitel Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi.

Slovenská policie obvinila kvůli korupční kauze 7 lidí, mezi nimi Hodúra nebo Ráka

Číst článek

Sankce pro fyzické osoby, které se účastní sázek u nelegálních provozovatelů, jsou značné – ve správním řízení je možné jim udělit pokutu až do výše 10 milionů korun.

„Vymahatelnost práva v prostředí internetu je ale velmi složitá, proto se jako nejefektivnější nástroj vymáhání práva představuje možnost zavést legální atraktivní prostředí tak, aby provozovatelé s licencí v České republice mohli nabízet celou plejádu her. Pak je další řada nástrojů, jako blokování IP adres, finančních transakcí, reklam na nelegální provozovatele, sankce fyzickým osobám nebo provozovatelům v zahraničí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O sázení nejen na sport a jeho rizicích mluvil v Ranním interview Jan Řehola, ředitel Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi

Státní dozor nad sázkovými hrami a loteriemi dokáže podle Řeháka velmi dobře monitorovat činnost legálních provozovatelů, které sleduje v reálném čase.

Nastavuje se dokonce spolupráce těchto legálních provozovatelů s ministerstvem financí, které je v roli regulátora, s policií a s asociacemi, které zajišťují sportovní utkání – tak, aby vznikl systém, který bude schopen podvody odhalovat v reálném čase, a sportovní svazy by z nich mohly vyvodit důsledky.

„Začíná se rýsovat také mezinárodní dozorová spolupráce, v rámci Evropské komise funguje expertní skupina, které se účastní ministerstvo financí. Jednou z priorit je tzv. sport integrity, tedy boj proti manipulaci se sportovními výsledky. Cílem skupiny by mělo být vytvoření kontaktního místa v každém členském státě, měla by se vytvořit celoevropská síť. V boji proti asijským sázkovým společnostem ale nemusí být stoprocentně efektivní,“ upozorňuje Jan Řehola.

V nové uplátakářské kauze ve fotbale obvinila už policie 12 lidí u nás a 7 na Slovensku. Tato čísla ale ještě zřejmě narostou. Mezi obviněnými jsou současní i bývalí fotbalisté.

Jiří Chum, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme