Rýsují se dva návrhy vedoucí k propuštění ukrajinské expremiérky Tymošenkové

Vyřešení sporu o bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou je zřejmě na dobré cestě. Věznění šéfky opozice je poslední překážkou pro podepsání asociační dohody mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Teď se rýsují se dva reálné návrhy, jak Tymošenkovou dostat z vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Julija Tymošenková | Foto: Sergei Chuzavkov | Zdroj: ČTK

Eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle potvrdil, že propuštění Tymošenkové je zřejmě blízko. Podle prvního návrhu by ukrajinský prezident dal Tymošenkové alespoň částečnou milost. Podle druhého by expremiérce přerušili věznění ze zdravotních důvodů, takže by mohla odjet na léčení do Německa.

Zájem na řešení potvrdil i prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč. „Otázka Julie Tymošenkové je náš nejbolestivější problém. Spolupracujeme s misí Evropské unie a věřím, že velmi brzy tuto otázku vyřešíme,“ řekl Janukovyč.

Evropským parlamentem jsou jednáními pověřeni někdejší polský prezident Aleksander Kwaśniewski a bývalý předseda europarlamentu Pat Cox. Už v neděli odlétá na Ukrajinu český prezident Miloš Zeman.

dab, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme