Rzeczpospolita: 17. listopad - nedokončená revoluce

Oslav 17. listopadu si všímají také v Polsku. List Rzeczpospolita nazval materiál své pražské zpravodajky Nedokončená revoluce. Fotografie a záběry Václavského náměstí a Letenské pláně z roku 1989 pomalu obrůstají legendou. Tváře Husáka, Jakeše nebo Adamce už ale dvacetiletým nic neříkají, uvádí zpravodajka předního polského listu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

noviny | Foto: Jan Rosenauer

Autorka dále popisuje současnost, připomíná dobré hospodářské výsledky i solidní základy českého kapitalismu. Není tu bída, děti netrpí hladem a ani nezaměstnaní nejsou ponechaní napospas. Více než 50 českých milionářů a politická elita jsou předmětem závisti i vzory životního stylu.

Průměrný Čech je spokojený s tím, čeho dosáhl, a snaží se využít vymožeností demokracie. Rzeczpospolita ale dále také cituje slova Václava Havla o zabetonované demokracii a potřebě změny.

Mafiánský kapitalismus, byrokracie a všudypřítomná korupce stejně jako za komunismu vyvolávají apatii. Lidé unikají do soukromí a starají se jen o své zájmy. Korupce, ne zcela vyřešená minulost a nezreformovaná komunistická strana - to si Češi zapsali do seznamu nevyřízených věcí. Kolik let na to budou potřebovat, ptá se závěrem Rzeczpospolita.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme