Putin nabídl Saúdské Arábii systém protiraketové obrany S-400. Využívat ho bude i Turecko

Rusko je po útoku na saúdskoarabská ropná zařízení připraveno Rijádu pomoci a prodat mu systém protiraketové obrany S-400. Řekl to ruský prezident Vladimir Putin po pondělních rozhovorech o Sýrii s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním v Ankaře. Informovala o tom agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva/Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský protiraketový systém S-400

Ruský protiraketový systém S-400 | Foto: Tatyana Makeyeva | Zdroj: Reuters

„Jsme připraveni poskytnout Ankaře příslušnou pomoc. Stačí, když politické vedení Saúdské Arábie učiní moudré rozhodnutí - jako se svého času rozhodli lídři Iráku při koupi ruského systému S-300 či prezident Erdogan při koupi nejnovějšího systému protiraketové obrany S-400,“ prohlásil ruský prezident Vladimir Putin.

Vysoká hra Íránu, hodnotí Pojar útoky na ropná pole. Podle Turečka na tom nejvíc vydělala Saúdská Arábie

Číst článek

Ropná zařízení Abkajk a Churajs v sobotu ráno zachvátil požár poté, co je podle saúdskoarabského ministerstva vnitra zasáhly střely z bezpilotních letounů. K odpovědnosti za útoky se přihlásila jemenská povstalecká skupina Húsíů.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo z nich ale obvinil Írán, který to odmítl. Íránský prezident Hasan Rúhání označil útok za odplatu Jemenců za agresi Saúdské Arábie.

Saúdští Arabové ale nejsou o odpovědnosti Íránu s konečnou platností přesvědčeni, napsal list The Wall Street Journal. Úder dronů vyřadil z provozu polovinu saúdskoarabské denní těžby, což odpovídá zhruba pěti procentům světové denní produkce.

Krajní znepokojení nad útoky projevil mimo jiné generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. Irán podle něj destabilizuje celý region.

Systém S-400 v Turecku

Ruský systém protiraketové obrany S-400 putuje nyní také do Turecka. Tamní ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že druhá část dodávky je kompletní. První část dodávky komponentů dorazila v červenci.

S-400, nebo Patriot

Turecká vláda podepsala kontrakt na ruský protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, tedy asi 57 miliard korun v prosinci 2017. USA a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizovaly. Ruské rakety země-vzduch jsou podle nich pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní. Podle Pentagonu Rusko systém používá ke sběru strategických informací. Místo raket S-400 Pentagon nabídl Turkům americký systém Patriot.

Spojené státy ale již dříve Turecko před koupí ruského systému varovaly a zmínily také možnost uvalit na zemi sankce. Americký ministr financí Steven Mnuchin v pondělí řekl, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalení sankcí zvažuje. Žádné rozhodnutí ale podle něj zatím nepadlo.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v rozhovoru odvysílaném v sobotu stanicí CNN Türk nicméně prohlásil, že protiraketové baterie S-400 budou aktivovány navzdory opakovaným varováním z USA.

Zároveň dodal, že Turecko by mohlo být i přesto otevřené nákupu amerického systému Patriot.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek agentuře Reuters řekl, že o této věci bude tento měsíc jednat s americkým prezidentem Trumpem.

Američané také již v minulosti upozornily Turecko, že pokud se zbaví ruského systému, mohlo by získat americké stíhačky F-35. Ve veřejných projevech i v soukromých rozhovorech se svým tureckým protějškem jsem se v této věci vždy vyjadřoval jasně. Je to buď F-35, nebo S-400. Mít obojí není možné. Není možné mít jedno odstavené v garáži a používat druhé, uvedl v srpnu americký ministr obrany Mark Esper.

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Mikhail Klimentyev/Kremlin | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme