S Asadem, nebo bez? Putin a Obama se neshodnou na řešení konfliktu v Sýrii

Spojené státy a Rusko se na půdě OSN střetly ohledně způsobu, jak řešit konflikt v Sýrii. Prezidenti Barack Obama a Vladimir Putin se diametrálně liší v pohledu na to, jakou roli by měl hrát syrský prezident Bašár Asad. Sblížení nepřinesla ani schůzka obou lídrů, první po více než dvou letech. Šéf OSN Pan Ki-mun si myslí, že by se situací v Sýrii měl začít zabývat Mezinárodní trestní soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a šéf Bílého domu Barack Obama se sešli na Valném shromáždění OSN v New Yorku | Zdroj: Reuters

Po více než hodině a půl intenzivního jednání zůstává hlavní neshoda: budoucnost syrského prezidenta Bašára Asada.

Barack Obama a Vladimir Putin se dohodli, že budou dál hledat politické řešení konfliktu, rozhovory o vojenských operacích na území Sýrie povedou také zástupci obou armád.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi Barackem Obamou a Vladimirem Putinem zůstávají zásadní neshody ohledně řešení konfliktu v Sýrii i po jejich osobní schůzce. Více zpravodajka Lenka Kabrhelová

Zatímco Spojené státy trvají na tom, že Bašár Asad musí odejít, jak Barack Obama zopakoval během projevu k Valnému shromáždění, ruský prezident trvá na pravém opaku a podporuje jeho setrvání v čele země.

Stejný názor má i Írán, naopak státy Perského zálivu a další západní země se staví na stranu Američanů. Podle českého prezidenta Miloše Zemana ale Asad nemá náhradu.

„Vždycky vzniká jednoduchá otázka: kým ho nahradit? Když někoho odvoláváte z funkce, vždycky musíte mít kandidáta na jeho místo. Máme nějakého kandidáta na místo Bašára Asada? Já se domnívám, že ne,“ řekl.

Na ukončení války v Sýrii jsme připraveni spolupracovat s Íránem i Ruskem, uvedl Obama

Číst článek

Napětí ohledně Sýrie narostlo v poslední době poté, co Rusko začalo vybavovat syrský režim zbraněmi. K urgentním výzvám na vyřešení konfliktu přispívá také uprchlická krize, kterou trpí jak sousední státy Sýrie, tak i Evropa.

Polovinu schůzky na okraj zasedání OSN pak prezidenti Spojených států a Ruska věnovali podle zdrojů z Bílého domu Ukrajině a dodržování mírové dohody z Minsku.

Írán chce zavádět demokracii do Sýrie a Jemenu a bojovat proti teroristům

Číst článek

Vladimir Putin označil rozhovory s Barackem Obamou za konstruktivní a i podle jednoho z amerických vládních představitelů se ani jeden z prezidentů nesnažil „skórovat“ a oba se prý snažili otevřít komunikační kanály.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme