S blížícím se koncem ramadánu zažívají arabské země nákupní horečku

Kolik sníte denně sladkostí? Asi byste nepřekonali množství, které spořádají během večerů po skončení půstu mnozí muslimové a muslimky. A což teprve během svátků, které následují a nezadržitelně se blíží. Právě teď totiž vrcholí islámský postní měsíc ramadán. Podívejme se na to, jak jej prožívá syrský Damašek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prodej cukrovinek na trhu v Tunisku | Foto: AFP

Cukrovinky téměř všeho druhu jdou doslova na dračku. Žádné oficiální statistiky, kolik tun se jich prodá, se nevydávají, ale všichni se shodují v tom, že letos půjde asi o rekord. A to i co se týče ostatních potravin - masa, rýže, zeleniny i ovoce. I proto, že svátky po skončení půstu téměř navazují na víkend, a když skončí, zase naváží na další volné dny. Lidé tím vlastně získají osm dní volna v jednom kuse, a tak se zvyšuje počet dobrot, které zmizí z pultů a objeví se na slavnostně prostřených stolech.

Jednačtyřicetiletý zaměstnanec Mohamed to komentoval s lehkým úsměvem: "Je to dobré hlavně pro děti a pro rodinu, ale pro mne jako pro živitele to zas tak moc dobré není, protože to znamená větší výdaje."

Snad nejoblíbenějšími zákusky v arabském světě v tomto období v roce jsou katáif - řekněme lívanečky se sladkým tvarohem nebo s rozinkami, mletými ořechy a mandlemi. Ale oblíbené jsou i další druhy sladkostí. "Především jde o proslulé orientální dezerty mabrúma, asijka, baqláwa a další. Dříve jsme si dělali doma například tady velmi oblíbené koláčky mamůla, ale dnes téměř vše kupujeme. Ono je i tak dost starostí s vařením," říká Mohamed.

Přiznává se, že během ramadánu zhubl o pět kilo, ale jeho paní zase přibrala. O co víc se ženy musí držet, když přes den vaří, aby neochutnávaly a neporušily půst, o to víc se pak část z nich oddá hodování a světským radostem. Je tu ale ještě třetí část populace, která si svou váhu udrží a která se snaží sledovat módní trend - zdravé stravování i během měsíčního půstu.

V průběhu ramadánu si muslimové tady v Sýrii, ale i po celém světě, do sytosti po večerech užili rodinného kruhu v tom úzkém i širším smyslu slova a také přátel. To platí i pro svátky, které začnou v pondělí nebo v úterý. Tradičně se totiž měří začátek i konec třicetidenního půstu podle postavení měsíce. Jakmile se ocitne v novu, pak už to začalo.

Na svátek první snídaně si v rodinách kupují dárky, třeba něco nového na sebe. Ale přestože jsou svátky za dveřmi a chybí už opravdu jen hodiny do jejich začátku, ne všichni mají dárky koupené. V Damašku propuká každou noc nákupní horečka. Přes den je na cestách takový shon, že se všichni těší, až se budou moci večer dosyta najíst. A v noci pak všichni nakupují a těší se, až se za pár dnů probudí a zasednou ke společné snídani a život se vrátí k normálu.

K měsíci ramadánu i k nastávajícím svátkům si tady všichni přejí všechno nejlepší. Popřejme jim tedy také - třeba v arabštině: "Kulla Ám wa antum bichér."

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme