S Brianem Sanderoffem o amerických volbách

Ve Spojených státech začaly volby do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Voliči nově rozhodnou i o obsazení 36 pozic guvernérů států. Podle posledních předvolebních výzkumů by Demokratická strana mohla po dvanácti letech získat převahu v dolní komoře Kongresu. V horní komoře by si ji ale těsně mohli udržet republikáni. O zhodnocení těchto voleb požádal Český rozhlas prezidenta americké výzkumné instituce Research and Polling Briana Sanderoffa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký Kongres

Americký Kongres | Foto: Alexandr Pícha

"Tyhle volby jsou velmi důležité, protože jestli 15 křesel republikánů ve Sněmovně reprezentantů přejde do rukou demokratů, získají tam poprvé po 12 letech většinu. A kdyby se tohle demokratům povedlo i se šesti křesly v Senátu, což je zatím velmi na vážkách, tak by to přineslo velký problém Georgi Bushovi. Nemusel by prosadit většinu zákonů a demokraté by měli podstatnou kontrolu nad exekutivou řízenou prezidentem, který má už jen dva roky ve funkci," myslí si Brian Sanderoff.

Jaká je podle vás pravděpodobnost, že k tomu doopravdy dojde?

"Ve Spojených státech teď máme proces přerozdělování. V mnoha obvodech jsou demokratičtí a nebo zas republikánští kongresmani, kteří mají svou pozici jistou. Prostě dělají ve svém distriktu dobrou politiku. Je ale asi desetina obvodů, kde je to na vážkách. Tam demokraté mohou uspět, a to může změnit celkový poměr sil ve Washingtonu."

Jak se jim toho podařilo dosáhnout? Voliči ve svých obvodech mají přece spoustu různých místních problémů.

"Největší téma je tady teď pochopitelně Irák. Demokraté toto téma dostali i na lokální úroveň. Využívali toho, že je dlouho u moci republikánská administrativa a ze všeho ji činí odpovědnou. Další velké téma je ztotožnění se s prezidentem. Demokratům se velmi hodí to, že je George Bush ztotožňován s nepopulárním Irákem. Demokraté se proto všude snaží spojovat místní kandidáty s prezidentem a získat z toho politický profit."

Průzkumy zatím hovoří jasně ve prospěch demokratů. Mají přece jenom ve volbách nějakou šanci i republikáni?

"Republikáni mají výhodu v tom, že uplatňují tvrdý postup ve válce s terorismem. Lidé si uvědomují, co se stalo 11. září 2001 a to, že je od té doby Amerika bezpečná. Je jasné, že nežijeme v bezpečí, už jsme objevili devět teroristických spiknutí. Je ale otázka, jestli to pomůže. Demokratická strana přesvědčila voliče, že vrátí vojáky domů. Až volby ukážou, jestli tomu voliči dají přednost, nebo jestli uvěřili republikánům a jejich připomínání, že se stále musejí obávat a ne spoléhat se, že tady je bezpečné místo k životu."

Mluvili tak demokraté voličům z duše, je to opravdu to, co američtí voliči považují za nejdůležitější?

"Kandidáti častokrát nediskutují o problémech, které tíží lidi. Voliči mají starost o vzdělání, o zaměstnanost, třeba na jihozápadě o problémy se zdroji vody a s nelegálními přestěhovalci. Ale o tom kandidáty moc mluvit neslyšíme. Většina se jich zaměřuje na kritiku jejich protivníka," dodává Brian Sanderoff.

Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme