S chlazením reaktorů ve Fukušimě bude pomáhat americká armáda

V japonské jaderné elektrárně Fukušima Daiiči pokračují snahy o chlazení poškozených reaktorů. Pomoci se zajištěním potřebné vody má i americká armáda. Práce ve Fukušimě ztěžuje vysoká radiace, která ve čtvrtek zasáhla i tři techniky. Radioaktivita vody u 3. bloku překračuje běžné normy 10.000 krát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozená budova reaktoru 3 v jaderné elektrárně Fukušima

Poškozená budova reaktoru 3 v jaderné elektrárně Fukušima | Zdroj: Reuters

Čtvrteční incident, při kterém byli tři technici pracující u třetího reaktoru vystaveni vysoké radiaci, podle expertů nasvědčuje tomu, že část reaktoru mohla být zničena. Pravděpodobně totiž v minulých dnech došlo k částečnému roztavení palivových tyčí, radiace může stoupat i z bazénu s vyhořelým palivem.

Kvůli vysoké radiaci se tak zatím nepodařilo obnovit chladicí systémy vyřazené následkem přírodní katastrofy z provozu. Provizorní elektrické vedení už sice bylo zavedeno do všech šesti bloků, je ovšem nutné zkontrolovat všechny části, tedy jak jsou či nejsou funkční, co je potřeba obnovit a tak dále. Vše proto může trvat i několik týdnů, tím spíše, když existuje reálná hrozba ozáření.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Japonsku mluvil ve Světě o osmé asijský zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš

Radioaktivita vody u 3. bloku ve Fukušimě totiž překračuje běžné normy 10.000 krát. I proto pokračuje chlazení vodou z hasičských vozů, už se tedy nepoužívá mořská voda, protože krystalky soli vznikající při odpařování brání její cirkulaci. Vodu získávají z blízké přehrady, pomoci ale mají i americké jednotky rozmístěné v Japonsku.

Japonská vláda pak obyvatelům žijícím do třiceti kilometrů od elektrárny Fukušima Daiiči doporučuje, aby kvůli zajištění lepších životních podmínek opustili své domovy. Samotnou dvacetikilometrovou evakuační zónu ale rozšířit zatím nehodlá.

Radioaktivita byla už dříve zjištěna u několika druhů zeleniny i mléka, ale také v pitné vodě. Naměřené hodnoty u listové zeleniny, jde celkem o 11 druhů, nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, závažnější je to s tekoucí pitnou vodou; množství radioaktivního jódu totiž není vhodné pro malé děti, kojence.

Když tuto zprávu oznámily úřady v metropoli Tokiu, zmizela z obchodů balená pitná voda, přestože už v hlavním městě došlo k výraznému poklesu. Lidé jsou proto vyzýváni, aby s ní šetřili.

K zákazu dovozu potravin se připojují další země

Radioaktivní jód, a to v množství téměř 150x přesahujícím povolené hodnoty, byl zjištěn i v moři v blízkosti jaderné elektrárny Fukušima 1. Je tedy jasné, že to bude mít, a už také má, dopad hlavně na místní farmáře a rybáře. Jejich produkty se nesmí distribuovat.

Po Japonsku zákaz jejich dovozu přijala už řada zemí - Spojené státy, Rusko, Hong Kong a chystá se k tomu i Jižní Korea. Lidé v zahraničí ovšem nekupují ani další japonské produkty, přestože se nyní prodávají ve slevě, davová psychóza prostě funguje vždy a všude.

Kvůli vzniklé situaci už řada zemí také stáhla z Tokia personál svých zastupitelských úřadů, Česká republika to nicméně zatím neplánuje. Pravdou je, že se z Tokia stáhly či přemístily své zaměstnance do vzdálenějších míst na jihu Japonska, hlavně do Osaky, některé ambasády, dosud jde o 25 zemí.

Třeba letecké společnosti, které po přírodní katastrofě a haváriích ve Fukušimě přerušily spoje do Tokia, je ale dnes obnovují, mezi nimi například německá Lufthansa, italská Alitalia nebo rakouské aerolinky JetStar.

Na druhé straně se ovšem o 60% snížil počet cizinců, kteří do Japonska přijíždějí. I proto některé letecké společnosti snižují počet spojů do Tokia, tedy nikoli kvůli radiaci, ale čistě z ekonomických důvodů.

Dva týdny od přírodní katastrofy potvrzený počet mrtvých už překročil 10 tisíc, dalších více než 17 tisíc lidí se pohřešuje.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme