S eurem přišly výhodné nákupy v unii

Zavedení jednotné evropské měny jasněji odhalilo cenové rozdíly v jednotlivých zemích Eurolandu. Přehled výhodných nákupů dnes zveřejnil evropský deník Bild. Kdo v tom umí v Eurolandu chodit, koupí si nové hodinky na Mallorce, auto v Belgii a hi-fi věž v Nizozemsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

euro | Foto: Evropská komise

Cenový rozdíl činí někde až 100 procent a u léků až 800 procent, tvrdí Bild. Tyčinku Mars koupíte například v Luxeembourgu na 37 eurocentů, zatímco ve Francii přijde na 1,10. Cola je pak ve Španělsku třikrát levnější než ve Finsku. Nejpropastnější rozdíl je v cenách benzínu, léků a rybích prstů. Jestliže aspirin stojí v Řecku jen padesát centů, v Belgii 4,67. Na rybích prstech si pochutnáte v přímořském Finsku za 82 centů, ale na ostrovním Irsku jsou 5 a půlkrát dražší. Evropská unie zavedla společnou měnu euro 1. ledna letošního roku. Stará národní platidla jsou v oběhu ještě do února.

Zavedení eura bude mít příznivý psychologický dopad na myšlení obyvatel Evropy. Pro německá média to dnes řekl komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen. "Tím, že budou mít lidé euro v rukou každý den, tak si několikrát připomenou, že jsou Evropany," řekl Verheugen. Dodal, že stejně tak budou lidé konfrontováni se skutečností, že sjednocování Evropy je nezpochybnitelná realita. Verheugen také upozornil, že euro posílí jednotný trh Evropské unie a zvýší potenciál patnáctky ve světě. Komisař si rovněž myslí, že vědomí o evropanství se pozitivně projeví také v současných kandidátských státech, které míří do Evropské unie. "Evropská unie se může vlivem eura dále a dále posilovat a prohlubovat svou integraci do oblastí, které zatím zůstaly mimo její zorné pole," řekl Verheugen.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme